Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liz Truss ‘plans to loosen immigration rules to boost UK economy’

Liz Truss ‘plans to loosen immigration rules to boost UK economy’
Nowa brytyjska premier zdaje sobie sprawę z niedoboru rąk do pracy i zamierza ułatwić wjazd do UK pracownikom z zagranicy. (Fot. DYLAN MARTINEZ/POOL/AFP via Getty Images)
According to 'The Guardian', Liz Truss is expected to loosen immigration rules in an attempt to stimulate economic growth amid warnings of a recession. The prime minister is set to expand the government’s shortage occupation list in order to help businesses fill vacancies by recruiting overseas workers with less bureaucracy.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Premier Truss stanęła w obliczu żądań ze strony sektora przemysłowego, aby więcej pracowników z zagranicy mogło otrzymać wizy do Wielkiej Brytanii. Braki siły roboczej są jednym z głównych problemów zgłaszanych przez pracodawców w wielu sektorach.

Firmy, szczególnie w branży hotelarskiej, były sfrustrowane, że system wizowy dla wykwalifikowanej kadry nie był wystarczająco elastyczny, aby złagodzić rosnące niedobory.

Downing Street nie zaprzecza, że planowane jest zliberalizowanie przepisów w celu umożliwienia zagranicznym pracownikom przemieszczanie się do Wielkiej Brytanii - podała agencja informacyjna PA. Oczekuje się, że limit liczby zagranicznych pracowników zostanie zniesiony, a sześciomiesięczny termin pozwolenia na pracę przedłużony.

"Musimy wprowadzić środki, aby nasz rynek pracy miał do dyspozycji ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, których gospodarka potrzebuje do stymulowania wzrostu. Chcemy również, aby osoby, które są nieaktywne zawodowo, wróciły do ​​pracy" - ujawniło gazecie "The Sun" anonimowe źródło z kancelarii premier.

Podczas swojej ostatniej kampanii na rzecz przywództwa w partii Truss obiecała rozwiązać problem niedoboru siły roboczej w rolnictwie, częściowo spowodowany ograniczeniami swobody przemieszczania się po Brexicie i wzmocniony przez pandemię. 

Niedawny rządowy raport ostrzegał, że takie niedobory mają negatywny wpływ na sektor żywnościowy i rolniczy, często zmuszając rolników do uboju zdrowych świń i pozostawiania gnijących owoców na polach.

Oczekuje się, że rząd przedstawi swój plan reformy migracji jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej:

Londyn: Niedobór pracowników przyczyną problemów ze zdrowiem psychicznym w branży gastronomicznej

IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"

Dwie trzecie pracowników w UK twierdzi, że ich praca z domu jest bardziej wydajna

W Wielkiej Brytanii w ciągu 18 miesięcy odesłano tylko 21 osób bez podstaw do azylu

W UK pracę podjęło już 42 proc. uchodźców z Ukrainy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 05.12.2022
  GBP 5.4558 złEUR 4.6898 złUSD 4.4415 złCHF 4.7542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement