Menu

Liquid thermometers are becoming a thing of the past. Poles are increasingly focusing on electronics

Liquid thermometers are becoming a thing of the past. Poles are increasingly focusing on electronics
Z kolei blisko 34% użytkowników tradycyjnych termometrów wybiera je ze względu na podawanie precyzyjnych wyników. Ponad 31% ma do nich największe zaufanie, bo posiada je od wielu lat. (Fot. Getty Images)
During illness, nearly 53% of Poles reach for an electronic thermometer. Of these, almost 25% use a touch-sensitive device, and over 28% use a non-contact device. These are the conclusions of a recently published report entitled 'How do Poles measure their body temperature during illness?', based on a special public opinion survey.
News available in Polish

Kwestia mierzenia gorączki mocno dzieli Polaków. Blisko 53% osób sprawdza ją podczas choroby elektronicznym urządzeniem, w tym przeszło 28% – bezdotykowym, a prawie 25% – dotykowym. Do tego widać, że ponad 29% rodaków wciąż stawia na cieczowy termometr.

Ponadto niespełna 11% różnie mierzy temperaturę. Prawie 4% nie zwraca na to w ogóle uwagi. Niespełna 3% nie pamięta, jak sprawdza gorączkę, a ponad 1% stosuje inny sposób, niż wskazali autorzy badania.

Eksperci komentujący wyniki badania też są podzieleni. Niektórzy nawet twierdzą, że wysokość gorączki w ogóle nie ma znaczenia. Inni ostrzegają, że zbyt późno wykryta może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. I dodają, że najniebezpieczniej jest, gdy rodzic polega tylko na swoim dotyku. 

Jak stwierdza dr n. med. Krzysztof Karaś ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, ciekawym wynikiem badania jest to, że blisko 11% respondentów używa zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych termometrów.

Użytkownicy elektronicznego termometru stosują go głównie ze względu na szybkość pomiaru. (Fot. MondayNews)

"To może właściwie świadczyć o niepewności co do dokładności lub komfortu obu metod. Może to również wskazywać na preferencje wynikające z konkretnej sytuacji. Użytkownicy mogą sięgać po tradycyjny termometr np. do pomiarów w domowym zaciszu, a po elektroniczny – w trakcie opieki nad kilkoma chorymi dziećmi poza domem" – wyjaśnia Karaś.

Z kolei prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI uważa, że metoda pomiaru temperatury ciała nie ma szczególnego znaczenia w kwestii kontroli zdrowia osoby chorej np. na grypę czy przeziębienie. Gorączka jest tylko jednym z wielu objawów. Postęp technologiczny sprawia, że mierzenie elektroniczne jest obecnie bardziej popularne - i ten wybór odzwierciedla obecne postawy społeczne.

    Rates by NBP, date 01.04.2025
    GBP 4.9968 złEUR 4.1818 złUSD 3.8656 złCHF 4.3800 zł

    Sport