Menu

Less optimistic Boris Johnson hints he will delay 21 June unlocking due to impact of Delta variant

Less optimistic Boris Johnson hints he will delay 21 June unlocking due to impact of Delta variant
Brytyjski premier przyznał, że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has admitted he is less optimistic about the easing of lockdown restrictions than he was last month and offered a strong hint he will delay the 21 June reopening.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjskie media podały wczoraj, że rząd rozważa opóźnienie zniesienia restrykcji o cztery tygodnie.

Johnson oznajmił, że jest jasne, iż wariant Delta, odkryty po raz pierwszy w Indiach, jest bardziej zakaźny, a liczba infekcji i osób hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii rośnie. "Nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu przełoży się to na dodatkową liczbę zgonów, ale wyraźnie jest to kwestia budząca bardzo poważny niepokój" - przyznał w rozmowie ze stacją Sky News.

Podkreślił, że "z pewnością uczciwie należy powiedzieć", że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. Sygnalizując, że może jutro ogłosić opóźnienie w przejściu do czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji, dodał: "Chcemy pewności, że mapa drogowa stopniowego luzowania obostrzeń jest nieodwracalna, ale nie można mieć nieodwracalnej mapy drogowej, jeśli nie jest się przygotowanym na bycie ostrożnym".

Johnson zastrzegł, że mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta nie jest rozważane przywrócenie już zniesionych ograniczeń. "Mogę powiedzieć, że naukowcy są zgodni co do jednej rzeczy - nie uważają, że istnieje jakikolwiek argument, aby zawrócić" - zapewnił.

Wczoraj podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7 738 nowych zakażeń koronawirusem. To wprawdzie nieco mniej niż w piątek, gdy dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 8 000, ale to druga najwyższa liczba od tego czasu. Łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - prawie 47,9 tys. - jest o 52,5 proc. wyższa od bilansu z poprzednich siedmiu. W trakcie minionej doby stwierdzono też 12 zgonów z powodu Covid-19. Ich łączny bilans z ostatnich siedmiu dni wynosi 60 - to o 1 mniej niż było w poprzednich siedmiu dniach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,56 mln zakażeń, przez które zmarło 127 896 osób. Pod względem liczby zakażeń Wielka Brytania zajmuje siódme miejsce na świecie, a jeśli chodzi o zgony - szóste.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia: "Zaszczepieni prawie nie trafiają do szpitali"

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

Brytyjczycy ignorują zalecenia związane z podróżami

Wielka Brytania przekaże ubogim krajom 100 mln dawek szczepionek

Anglia: Miesiąc opóźnienia w znoszeniu restrykcji? Boris Johnson "rozważa opcję"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement