Menu

Leo Varadkar announces strict new measures putting Ireland on strictest lockdown yet

Leo Varadkar announces strict new measures putting Ireland on strictest lockdown yet
Tak wyglądały główne ulice Dublina w środę... (Fot. Getty Images)
The new measures were announced by Taoiseach Leo Varadkar last night, in addition to the strict restrictions already in place. The only exceptions are for travelling to essential work, to shop for food or household goods, for healthcare appointments and for vital family reasons.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Apeluję do każdego mężczyzny, kobiety i dziecka, by dokonali tych poświęceń w imię wzajemnej miłości. Pokażcie, że troszczycie się o wasze rodzinę i przyjaciół: zostańcie w domu" - zaapelował p.o. premiera Leo Varadkar. "Myślę, że niewiele więcej można zrobić, jeśli chodzi o dalsze ograniczenia" - dodał.

Varadkar poinformował, że od północy do 12 kwietnia włącznie zaczyna obowiązywać zakaz wychodzenia z domów, z wyjątkiem ściśle określonych przypadków - niezbędnych zakupów, wizyt lekarskich, niezbędnych wizyt rodzinnych, indywidualnych ćwiczeń fizycznych lub niezbędnej pracy, która nie może być wykonywana z domu.

Prawie wszystkie sklepy zostaną zamknięte, wszystkie zgromadzenia zarówno publiczne, jak i prywatne poza członkami jednego gospodarstwa domowego zostają zabronione, a osoby powyżej 70. roku życia lub cierpiące na choroby przewlekłe będą miały obowiązek całkowitego przebywania w swoich domach.

Varadkar od kilku dni prosi Irlandczyków, by zostali w domach. (Fot. Getty Images)

Nowe restrykcje przewidują także, że z transportu publicznego korzystać mogą tylko osoby wykonujące kluczowe zawody, zaś pozostałe osoby nie mogą się oddalać o więcej niż 2 km od domu. Niemal zupełnie ograniczone zostają wizyty w szpitalach i więzieniach.

Trzy dni wcześniej Varadkar ogłosił już bardzo daleko idące ograniczenia, choć pozostawił wówczas możliwość utrzymania pracy przez zakłady przemysłowe, o ile będzie w nich zachowywany odpowiedni dystans między pracownikami, a także m.in. zgromadzeń nie większych niż cztery osoby i korzystania z transportu publicznego.

Od początku epidemii w Irlandii z powodu koronawirusa zmarły 22 osoby - w tym aż 10 w czwartek - zaś liczba zakażeń wzrosła wczoraj o rekordowe 302 przypadki, w efekcie czego wynosi obecnie 2 121. Varadkar poinformował, że jedną z trzech zmarłych wczoraj osób jest pracownik służby zdrowia. Wcześniej wyraził o obawę, że jeśli liczba zachorowań będzie przyrastać w takim tempie jak obecnie, za kilka dni w Irlandii może zabraknąć łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Czytaj więcej:

W Irlandii największy dobowy wzrost zakażeń

Już ponad 1 500 zakażeń w Irlandii

Epidemia "wywoła w Irlandii recesję i duży wzrost bezrobocia"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement