Menu

Kobe Bryant death: Helicopter pilot 'climbing' to avoid clouds just before crash

Kobe Bryant death: Helicopter pilot 'climbing' to avoid clouds just before crash
W katastrofie zginęła też córka Bryanta - 13-letnia Gianna. (Fot. Getty Images)
The pilot of the helicopter that crashed into a hillside outside Los Angeles, killing former NBA superstar Kobe Bryant and eight others, told air traffic controllers in his last radio message that he was climbing to avoid a cloud layer, an accident investigator said.
Advertisement
News available in Polish

Na miejscu tragedii w Calabasas pracuje zespół śledczych Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Należąca do niego Jennifer Homendy przekazała dziennikarzom kilka danych dotyczących wypadku. Zaznaczyła, że części helikoptera są porozrzucane w dużej odległości od siebie.

"Kawałek ogona znajduje się u stóp wzgórza, a kadłub po drugiej jego stronie. Ok. 100 m dalej jest wirnik" - relacjonowała.

W mediach niektórzy eksperci sugerowali, że przyczyną wypadku mogła być gęsta mgła. Warunki były na tyle trudne, że śmigłowce policji i szeryfa hrabstwa wtedy w ogóle nie wylatywały.

"Sprawdzimy wszystko - od historii pilota po silniki. Patrzymy na człowieka, maszynę i przyrodę. Pogoda to tylko niewielka część tego" - zaznaczyła Homendy.

Pilot poprosił o specjalne zezwolenie na lot w gęstej mgle i je otrzymał. Zwrócił się też do kontrolerów ruchu o śledzenie jego lotu. Wówczas uzyskał od nich odpowiedź, że jego śmigłowiec jest na zbyt niskiej wysokości, by mogli mu w tym pomóc.

"Cztery minuty później pilot przekazał im, że zwiększa wysokość, by ominąć warstwę chmur. Kiedy zapytano go, co planuje potem zrobić, nie uzyskano już odpowiedzi. Dane radaru wskazują, że wspiął się na wysokość 701 m, a następnie zaczął skręcać w lewo. Ostatni kontakt radiowy miał miejsce ok. godz. 9:45 czasu miejscowego" - podała śledcza.

Jak dodała, dwie minuty później ktoś znajdujący się na ziemi zadzwonił pod numer 911, zgłaszając wypadek. Poinformowała też, że wrak znaleziono na wysokości 331 m.

Łącznie zginęło dziewięć osób. Na pokładzie, poza 41-letnim Bryantem, znajdowała się m.in. jego 13-letnia córka Gianna.

Czytaj więcej:

Kobe Bryant nie żyje. Zginął w katastrofie helikoptera

Liga francuska: Wygrana PSG, Neymar zadedykował gola Bryantowi

Liga NBA: Mavericks uczcili pamięć Bryanta zastrzegając numer 24 na koszulce

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement