Menu

All Premier League clubs quit Super League

All Premier League clubs quit Super League
Manchester City jako pierwszy podjął decyzję o wycofaniu się z kontrowersyjnych rozgrywek, a inne kluby poszły za jego przykładem. (Fot. Getty Images)
The Premier League’s Big Six clubs were forced into humiliating U-turns after a day of intrigue and outrage to leave the proposal of a European Super League in tatters.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W niedzielę ogłoszono, że 12 czołowych klubów zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, a docelowo ma ich wziąć udział 20. Szybko jednak okazało się, że to nie takie proste...

"Popełniliśmy błąd i przepraszamy" - napisał Arsenal w oświadczeniu, podsumowując w jednym zdaniu "zamieszanie" z superligą.

Po wycofaniu ekip z Anglii pojawiły się też informacje, że ich śladem mogą podążyć również Inter Mediolan i AC Milan. Gdyby tak się stało, w projekcie pozostałyby tylko Juventus Turyn oraz hiszpańskie kluby Real Madryt i Barcelona (Atletico Madryt potwierdziło dzisiaj, że również rezygnuje z rozgrywek).

Nie wszyscy są pogodzeni z fiaskiem projektu. "Projekt jest kontynuowany i ma 100 procent szans na sukces, pomimo wycofania się sześciu klubów angielskiej Premier League" - stwierdził prezydent Juventusu Andrea Agnelli.

Superliga wydała komunikat, w którym napisała m.in.: "Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, rozważymy odpowiednie kroki mające na celu przekształcenie projektu. Celem jest zaoferowanie kibicom jak największych wrażeń przy jednoczesnym zwiększaniu wypłat solidarnościowych dla całej społeczności piłkarskiej".

Jednocześnie przedstawiciele nowego projektu futbolowego dodali w oświadczeniu, że ich "propozycja jest zgodna z europejskim prawem i regulacjami".

W europejskiej prasie nie brakuje opinii, że niepowodzenie superligi to "nowa nadzieja dla piłki nożnej, ale też swoisty... rekord". "W 48 godzin udało się zjednoczyć przeciwko projektowi nowych rozgrywek przywódców politycznych, organizacje sportowe, kibiców, piłkarzy, trenerów, media, a nawet firmy, które przyłączyły się do projektu" - podsumowała "Gazzetta dello sport".

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin dzisiaj rano z zadowoleniem przyjął wycofanie sześciu angielskich klubów z projektu superligi. "Teraz ważne jest, aby iść naprzód, odbudować jedność, którą cieszył się ten sport" - przekazał w oświadczeniu.

Protesty kibiców, groźba sankcji ze strony FIFA i UEFA, presja wielu środowisk, w tym polityków, sprawiły, że na projekcie już drugiego dnia zaczęły się pojawiać pierwsze rysy, a potem było ich coraz więcej.

Kontrowersje wokół Superligi sprawiają, że brytyjski rząd zaczął się ponoć poważnie rozważać zmiany w prawie dotyczącym właścicieli klubów piłkarskich. Coraz więcej przemawia za wprowadzeniem modelu niemieckiego, zgodnie z którym większościowy pakiet udziałów musi należeć do rodzimego kapitału. To pozwoliłoby ukrócić obecną samowolę właścicieli arabskich, amerykańskich czy rosyjskich.

Czytaj więcej:

UEFA: Piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

Remis Liverpoolu z Leeds w cieniu protestów przeciw Superlidze

Brytyjski rząd "zrobi wszystko, aby zablokować utworzenie Superligi"

Infantino o Superlidze: "FIFA stoi murem za UEFA"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement