Kantar Public: The pandemic has served family relationships and spending time at home
Na początku marca tego roku Kantar Public przeprowadził wśród Polaków badanie wpływu pandemii na ich życie.
Najwięcej ankietowanych, bo 36 proc., odpowiedziało, że w wyniku pandemii spędzają więcej czasu w swoich domach, 19 proc. wskazało, że poświęca więcej czasu najbliższej rodzinie, a 16 proc. że częściej spożywa posiłki w domu.
"Jednocześnie jednak stosunkowo często wskazują oni, że pogorszyły się ich relacje ze znajomymi" – stwierdzono w badaniu. Taką odpowiedź wskazało 17 proc. Polaków. Tylko o jeden punkt procentowy mniej ankietowanych odpowiedziało, że rzadziej bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, takich jak wyjście do teatru, a 14 proc., że rzadziej robi zakupy spożywcze.
Na to, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do częstszego zauważania u siebie spadku dobrego samopoczucia wskazało 16 proc. badanych, a 11 proc. oceniło, że ich stan zdrowia się pogorszył. 13 proc. Polaków zaznaczyło, że w ostatnich dwóch latach zmienił się ich sposób spędzania wakacji.
Najrzadziej wymieniane są zmiany związane z pracą: konieczność zmiany pracy (4 proc.), pogorszenie zarobków (10 proc.) i zwiększona częstości pracy zdalnej (10 proc.).
22 proc. ankietowanych stwierdziło, że pandemia w ogóle nie wpłynęła na ich życie.
"Częściej niż na ogół spędzanie czasu w domu wymieniają kobiety, osoby w wieku 15-19 lat i w wieku 60 plus, z wykształceniem wyższym i średnim oraz ankietowani z regionu centralnego" – wyjaśnił Kantar Public.
Podobnie wygląda sytuacja z osobami spędzającymi więcej czasu z najbliższą rodziną. Najczęściej wymieniali tę odpowiedź: kobiety (22 proc.), ankietowani w wieku 50-59 lat (28 proc.), z wykształceniem wyższym (28 proc.), z regionu wschodniego (28 proc.).
Najczęściej także kobiety deklarowały pogorszenie relacji ze znajomymi, respondenci w wieku 30-39 lat, z wykształceniem wyższym i osoby z miast do 20 tys. mieszkańców.
Badanie przeprowadzono od 11 do 16 marca 2022 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie przeprowadzono poprzez wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI), a realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.
Czytaj więcej:
Badanie: Właściciele psów radzą sobie lepiej psychicznie w pandemii
Niemcy: Co szóste gospodarstwo domowe bez pomocy w czasie pandemii
Lekarze w Anglii: W kraju trwa druga pandemia. Chodzi o zdrowie psychiczne