Menu

A candidate for the mayor of London visited the Polish church in Balham

A candidate for the mayor of London visited the Polish church in Balham
Bailey (po prawej) ocenił, że ze strony policji zabrakło właściwej komunikacji, i docenił spokojną reakcję władz parafii w trakcie zdarzenia. (Fot. Facebook/Shaun Bailey)
Shaun Bailey, the Conservative Party's candidate for mayor of London, visited the Polish church in Balham yesterday, which saw an incident on Good Friday when police interrupted the service.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Zdarzenie, które miało miejsce w Wielki Piątek, było niewyobrażalne" - ocenił Bailey. Podkreślił, że ze strony policji zabrakło właściwej komunikacji, i docenił spokojną reakcję władz parafii w trakcie zdarzenia. Bailey spotkał się także z przedstawicielami Polonii w znajdującym się niemal naprzeciwko kościoła Klubie Orła Białego.

Kandydat na burmistrza Londynu zapytany o to, na jakie problemy zwracają uwagę podczas spotkań z nim mieszkający w brytyjskiej stolicy Polacy, wskazał przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. "Chcą wiedzieć, co zamierzam zrobić, by ulice, na których mieszkają, były bezpieczne dla nich i dla ich dzieci" - przyznał.

Stwierdził, że Londyn nadal jest stosunkowo bezpiecznym miejscem, ale w ostatnich latach sytuacja się pogarsza. Główną jego obietnicą wyborczą jest zatrudnienie w Londynie dodatkowych 8 000 funkcjonariuszy policji.

2 kwietnia do kościoła Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie w trakcie Liturgii Męki Pańskiej weszło dwoje funkcjonariuszy londyńskiej policji, którzy oznajmili zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne, i nakazali im opuścić kościół pod groźbą grzywny w wysokości 200 funtów, a w razie odmowy wykonania polecenia - aresztu.

Wszyscy wierni bez sprzeciwu wykonali polecenie. Jak napisała w wydanym później oświadczeniu policja, niektóre osoby znajdujące się w kościele nie miały zasłoniętych twarzy, a obecni w nim wyraźnie nie zachowywali dystansu społecznego, w związku z czym funkcjonariusze podjęli decyzję, że kontynuowanie tego nabożeństwa nie byłoby bezpieczne. Z taką oceną nie zgodziła się parafia Chrystusa Króla, która wskazała, że policja przekroczyła swoje kompetencje, gdyż wszystkie rządowe wymogi zostały dotrzymane, a funkcjonariusze odwoływali się do nieaktualnych już przepisów o zakazie publicznych celebracji w miejscach kultu.

W kolejną niedzielę, 11 kwietnia, podczas mszy policja metropolitalna wyraziła ubolewanie z powodu przerwanego nabożeństwa i zapewniła, że jej celem jest służenie wszystkim społecznościom, w tym polskiej.

W zaplanowanych na 6 maja wyborach burmistrza Londynu Bailey jest głównym rywalem ubiegającego się o reelekcję Sadiqa Khana z Partii Pracy. Według ostatnich sondaży, Khan może liczyć na niespełna 50 proc. głosów pierwszego wyboru, Bailey na niecałe 30 proc.

Jeśli żaden z kilkunastu kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów pierwszego wyboru, uwzględnione będą także głosy drugiego wyboru oddane na dwóch czołowych kandydatów. Sondaże wskazują, że w takiej sytuacji Khan uzyskałby ok. 60 proc., a Bailey - ok. 40 proc.

Czytaj więcej:

Kandydat na burmistrza Londynu radzi bezdomnym odkładanie na zakup domu

Londyn: Policja przerwała nabożeństwo w polskim kościele

Londyn: Burza po przerwanej mszy w polskim kościele. "Brutalnie przekroczono kompetencje"

Wybory na burmistrza Londynu: Sadiq Khan faworytem sondaży

Burmistrz Londynu chce, by marihuana w mieście była legalna

Londyn: Policja "przeprasza" za przerwanie mszy w polskim kościele

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement