Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Johnson under criticism over Christmas party during lockdown

Johnson under criticism over Christmas party during lockdown
Johnson bagatelizuje sprawę mówiąc, że bardziej istotne są obecne wytyczne niż wracanie do tego, co było przed rokiem. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson came under criticism yesterday after the media revealed that a Christmas party was held informally in Downing Street last year despite lockdown. The Prime Minister has not denied this, but argues that no rules were broken.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Informację o domniemanym złamaniu przez Johnsona - i to dwa razy - restrykcji covidowych jako pierwszy podał wczoraj dziennik "Daily Mirror". Według gazety, 27 listopada zeszłego roku, gdy trwał drugi lockdown, Johnson miał wygłosić przemówienie na dużym przyjęciu pożegnalnym dla jednego z czołowych swoich asystentów.

Następnie, gdy oficjalne przyjęcie bożonarodzeniowe dla personelu Downing Street zostało odwołane, premier miał się zgodzić, by odbyło się nieoficjalne - już bez jego udziału. Miało się ono odbyć 18 grudnia, cztery dni po tym, jak w Londynie wprowadzono trzeci poziom restrykcji, oznaczający zakaz spotykania się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego i tzw. bańki wsparcia.

Doniesienia "Daily Mirror" były głównym tematem wczorajszej, cotygodniowej sesji poselskich pytań do szefa rządu. Na pytanie lidera opozycyjnej Partii Pracy Keira Starmera, czy takie przyjęcie faktycznie się odbyło, Johnson odparł: "To co mogę powiedzieć, to to, że pod numerem 10 (Downing Street 10 - siedziba brytyjskiego premiera - przyp. red.) wszystkie wytyczne były całkowicie przestrzegane".

"Czy premier naprawdę oczekuje, że kraj uwierzy, że podczas gdy ludzie mieli zakaz widywania się z bliskimi w Boże Narodzenie w zeszłym roku, było w porządku, by on i jego przyjaciele zorganizowali imprezę alkoholową na Downing Street?" - pytał Starmer. Zarzucił Johnsonowi hipokryzję w związku z lekceważeniem zasad, które nakazał przestrzegać reszcie kraju, oraz że uważa opinię publiczną za "głupców".

Naciskany dalej, Johnson próbował bagatelizować sprawę mówiąc, że bardziej istotne są obecne wytyczne niż wracanie do tego, co było przed rokiem. Wezwał ludzi, aby pomimo pojawienia się wariantu Omikron nie odwoływali w tym roku przyjęć świątecznych, a także, by przyjęli dawkę przypominającą szczepionki oraz przestrzegali nowych wytycznych dotyczących noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i w sklepach.

Czytaj więcej:

UK: Od jutra za nienoszenie maseczki grozi grzywna od 200 do 6,4 tys. funtów

Oto wszystkie obostrzenia, jakie obowiązują od dziś w UK

"The Guardian": Boris Johnson ignoruje zalecenia naukowców związane ze świętami

Londyn: Pracownicy metra zaczęli rozdawać mandaty za brak maseczek

Liczba wykrytych przypadków wariantu Omikron w UK wzrosła do 32

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement