Menu

Johnson tells Merkel UK ready to go without EU trade deal

Johnson tells Merkel UK ready to go without EU trade deal
Szef brytyjskiego rządu wczoraj przeprowadził z kanclerz rozmowę telefoniczną. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson warned Germany’s Angela Merkel that the UK is ready to do without a trade deal if the European Union (EU) is not prepared to compromise.
Advertisement
News available in Polish

Szef brytyjskiego rządu wczoraj przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec. "Premier podkreślił zaangażowanie Wielkiej Brytanii w ciężką pracę nad znalezieniem jak najszybszego porozumienia w wyniku wzmożonego procesu rozmów" - przekazał po spotkaniu rzecznik Johnsona.

"Premier zaznaczył również, że Wielka Brytania równie dobrze byłaby gotowa opuścić okres przejściowy na warunkach australijskich, gdyby ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia" - dodano w oświadczeniu Downing Street. "Warunki australijskie" to sposób, w jaki rząd Wielkiej Brytanii odnosi się do braku umowy handlowej z UE, co powszechnie nazywane jest twardym Brexitem.

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE. Duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Wielka Brytania i Unia Europejska od marca prowadzą negocjacje o przyszłych stosunkach po zakończeniu upływającego 31 grudnia br. okresu przejściowego po Brexicie. Brak porozumienia oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku handel dwustronny odbywać się będzie na zasadach WTO, czyli możliwe byłoby stosowanie ceł i innych barier handlowych.

Na chwilę obecną negocjacje z UE utknęły w martwym punkcie, a kilka kluczowych spraw nadal pozostaje nierozwiązanych. Chodzi m.in. prawa połowowe czy kwestię tego, co jest określane jako zarządzanie przyszłymi umowami, czyli kto będzie rozstrzygał ewentualne spory i jaka ma być w tym rola Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wielka Brytania nie zgadza się, by rozstrzyganiem sporów zajmował się TSUE, gdyż, jak argumentuje, nie będzie on bezstronny.

Czytaj więcej:

UE do Johnsona: "Nie będziemy kupować kota w worku"

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Brexit: "Istotne różnice" w rozmowach UE z Wielką Brytanią

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news