Menu

Johnson 'sorry for every life lost' and takes 'full responsibility' as death toll passes 100,000d

Johnson 'sorry for every life lost' and takes 'full responsibility' as death toll passes 100,000d
Boris Johnson: "Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy". (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has insisted his government “did everything we could” to limit coronavirus deaths and expressed sorrow after the total UK death toll exceeded 100,000 on nearly every metric, but refused to discuss the reasons why it might be so high.
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys., a podany wczorajszego dnia dobowy bilans zgonów - 1 631 - jest drugim najwyższym od początku epidemii.

Podczas konferencji prasowej na Downing Street Johnson przyznał, że "trudno jest policzyć smutek zawarty w tej ponurej statystyce". "Myślę, że w tym dniu powinienem po prostu powtórzyć, że jest mi bardzo przykro z powodu każdego utraconego życia i oczywiście, jako premier biorę pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd" - oświadczył, dodając: "Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy".

"Składam moje najgłębsze kondolencje wszystkim, którzy stracili bliską osobę: ojców i matki, braci i siostry, synów i córki oraz licznych dziadków, którzy zostali zabrani. Wszystkim pogrążonym w żałobie składamy przyrzeczenie, że kiedy już przejdziemy przez ten kryzys, zjednoczymy się jako naród, aby pamiętać o wszystkich, których straciliśmy, i aby uhonorować bezinteresowne bohaterstwo wszystkich tych, którzy na pierwszej linii frontu oddali swoje życie, aby ratować innych" - zapewnił brytyjski premier.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer nazwał przekroczenie poziomu 100 tys. ofiar "tragedią narodową". "Każda śmierć to ukochana osoba, przyjaciel, sąsiad, partner lub kolega. To puste krzesło przy stole podczas obiadu" - stwierdził. Dodał też, że rząd był spóźniony na każdym etapie epidemii i nie wyciągnął latem wniosków z pierwszej fali.

Pierwszy zgon z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii miał miejsce 5 marca 2020 r.; poziom 1 000 zgonów osiągnięty został 27 marca, 25 tys. - 28 kwietnia, 50 tys. - 11 listopada, zaś 75 tys. - 3 stycznia tego roku. To oznacza, że ponad połowa wszystkich zgonów nastąpiła w ciągu ostatnich 76 dni.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 100 162, z czego 88 042 osoby zmarły w Anglii, 5 796 - w Szkocji, 4 561 - w Walii i 1 763 - w Irlandii Północnej. W stosunku do liczby ludności najwięcej zgonów miało miejsce w Anglii - 156,4 na 100 tys. mieszkańców, następnie w Walii - 144,7, Szkocji - 106,1 i Irlandii Północnej - 92,9.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Liczba zgonów na Covid-19 "przerażająca"

UK rozważa całkowite zamknięcie swoich granic

Johnson: Mutacja koronawirusa z UK może być bardziej śmiertelna

UK: W ciągu doby przeciwko Covid-19 zaszczepiono blisko pół miliona osób

W UK stopniowo spada liczba zakażeń Covid-19

W UK "zdumienie" z powodu niemieckich zarzutów dotyczących brytyjskiej szczepionki

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement