Menu

Brexit: PM confident UK 'will prosper' without EU trade deal

Brexit: PM confident UK 'will prosper' without EU trade deal
Johnson jest przekonany, że Wielka Brytania poradzi sobie bez umowy z Unią Europejską. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has reiterated he is 'confident the UK will prosper' outside the EU if a post-Brexit trade deal is not agreed with the bloc.
Advertisement
News available in Polish

"Premier jasno zakomunikował, że w trakcie negocjacji nie przyjmiemy żadnych propozycji, które podważałyby nasz status jako suwerennego, niezależnego kraju. Jeśli UE nie będzie respektować suwerenności Wielkiej Brytanii, wyjdziemy z okresu przejściowego na warunkach australijskich (czyli w praktyce bez porozumienia - przyp. red.), a premier jest przekonany, że będziemy prosperować" - głosi oświadczenie wydane przez biuro Johnsona.

Wczoraj w Brukseli zaczęła się kolejna runda negocjacji, które prowadzą David Frost i Michel Barnier. Obie strony sugerowały, że bieżący tydzień może być rozstrzygający o tym, czy uda się osiągnąć porozumienie. "Ciężko pracujemy, by zawrzeć umowę, ale jest sporo do zrobienia" - przyznał wczoraj Frost, który jest głównym negocjatorem brytyjskiego rządu.

W niedzielę po przyjeździe do Brukseli podkreślał on, że obie strony poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia.

Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost i Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. Wczoraj jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutera, zasugerował, że być może już jest za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

Czytaj więcej:

Brexit: Wariant australijski relacji z UE to w praktyce brak porozumienia

Johnson: Chcemy umowy z UE, ale jesteśmy przygotowani do jej braku

Johnson i von der Leyen: Pomiędzy Wielką Brytanią i UE nadal są znaczące różnice

Brytyjski rząd wskazuje na możliwy kompromis z UE w kwestii rybołówstwa

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Książę Karol: Stosunki z Niemcami są trwałe, niezależnie od Brexitu

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement