Menu

Janne Ahonen leaves the sport. He found a new job

Janne Ahonen leaves the sport. He found a new job
Janne Ahonen to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. (Fot. Getty Images)
The only ski jumper to win the 4-Hills-Tournament five times, Finn Janne Ahonen ended his work for the ski federation and took a job as a designer and luxury camper salesman at a well-known car dealer.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

44-letni dzisiaj były skoczek pracował przez ostanie dwa sezony dla reprezentacji Finlandii w kombinacji norweskiej jako ekspert techniczny do spraw sprzętu. Szył kombinezony i zajmował się nartami, butami i wiązaniami.

Od wielu lat interesuje się motoryzacją, a szczególnie wyścigami równoległymi (drag racing) i w tej dziedzinie zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Finlandii, Szwecji i Skandynawii, a w 2006 roku pobił rekord Europy w przyspieszeniu. Samochody wyścigowe budował w swoim warsztacie ART (Ahonen Racing Team).

"Praca dla federacji była przyjemna, lecz niestety nadchodzi czas, kiedy trzeba myśleć o sobie i rodzinie i chodzi tu o stronę finansową. Od wielu lat interesuję się samochodami i ich konstrukcjami. To moja prawdziwa pasja. Jestem też właścicielem kampera i dokładnie wiem, czego oczekują właściciele takich pojazdów. Moje projekty spełnią ich wszystkie wymagania" - wyznał Ahonen kanałowi fińskiej telewizji YLE.

Ze stacją ma od kilku lat umowę i pracuje dla niej jako ekspert od skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Trener reprezentacji w kombinacji norweskiej Petter Kukkonen wyjaśnił, że odejście Ahonena zwłaszcza przed sezonem olimpijskim jest ciosem, ale rozumie jego decyzję. "Teraz ma stałą pracę z regularną pensją, a do tego jest ekspertem w telewizji. To świetny pakiet finansowy w odróżnieniu od niepewnego kontraktu z federacją i na jego miejscu, gdybym miał takie możliwości i doświadczenie, to chyba zrobiłbym to samo" - stwierdził Kukkonen.

Ahonen, poza pięcioma wygranymi TCS, zdobył w swojej karierze dwa srebrne medale olimpijskie, 10 medali mistrzostw świata oraz siedem MŚ w lotach narciarskich. Dwa razy wygrał też Puchar Świata w punktacji generalnej, a w zawodach indywidualnych PŚ stał na podium 108 razy, z czego 36 na najwyższym stopniu.

Czytaj więcej:

Janne Ahonen zadba o sprzęt fińskich dwuboistów

Słynny skoczek narciarski Ammann w polityce na razie bez sukcesów

Granerud nie mógł patrzeć na Kryształową Kulę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement