Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Italy: Another tranche of penalties for almost 2 million people not vaccinated against Covid-19

Italy: Another tranche of penalties for almost 2 million people not vaccinated against Covid-19
Włochy karzą za brak szczepień przeciw Covid-19. (Fot. Getty Images)
A further tranche of €100 penalties will be sent out in Italy to almost 2 million people over the age of 50 who failed to undergo the Covid-19 vaccination, which was compulsory in the country until recently, the press reported. The new government had previously intended to suspend these penalties.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gabinet Giorgii Melonii nie zrealizował planów rozwiązania na mocy przepisów kwestii jednorazowych kar za brak szczepienia, wprowadzonych przez poprzedni rząd Mario Draghiego w ostrej fazie pandemii. Rada Ministrów nie podjęła też decyzji o ich "zamrożeniu" do czerwca przyszłego roku.

Nowy rząd nie dotrzymał słowa i dlatego agencja ściągająca należne podatki i kary zaczyna dzisiaj rozsyłać wezwania do zapłacenia 100 euro do 1,9 miliona osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19- podkreślił dziennik "La Stampa". Jak dodał, wiele osób dostanie grzywnę przed Bożym Narodzeniem, "pod choinkę".

Wymóg szczepień, dotyczący grupy wiekowej powyżej 50 lat obowiązywał do czerwca tego roku.

Jak zaznaczyła turyńska gazeta, premier uznała, że nie warto narażać się przez "puszczanie oka" do przeciwników szczepionki na zarzuty "rewizjonizmu w sprawie Covid-19" i to w chwili, gdy ministerstwo zdrowia przygotowało nową kampanię informacyjną właśnie na temat szczepień.

Nowy włoski rząd nie dotrzymał słowa i nie zrealizował planów likwidacji jednorazowych kar za brak szczepienia. (Fot. Getty Images)

Poza tym, zaznacza się, w minionych miesiącach już rozesłano setki tysięcy kar do niezaszczepionych, a zapłaciła je tylko niewielka część osób, nie czekając 180 dni, gdy można odwołać się od tej grzywny. Zdecydowana większość ukaranych usprawiedliwiła się zaś brakiem rejestracji szczepienia oraz przejściem zakażenia koronawirusem.

Gdyby kary zostały uchylone lub zawieszone, osoby, które je zapłaciły "musiałyby otrzymać odszkodowanie, by nie doszło do nierównego traktowania" - wyjaśniła dziennikowi deputowana koalicji rządowej Ylenja Lucaselli.

Zaznaczyła zarazem, że aby to zrobić, należałoby wstecznie znieść obowiązek szczepień wprowadzony na mocy państwowych przepisów. "Prawny i konstytucyjny margines na to wydaje się wąski" - przyznała parlamentarzystka.

Według prasy to dlatego rząd nie zrobił nic; ku irytacji przeciwników szczepień i satysfakcji wirusologów. Jeden z najbardziej znanych we Włoszech ekspertów - profesor Andrea Crisanti, od niedawna senator centrolewicy stwierdził: "Jeśli wymierzona kara była legalna, trzeba ją zapłacić, koniec i kropka".

Czytaj więcej:

Badania: Większość niezaszczepionych nieletnich po przechorowaniu COVID-19 nie ma przeciwciał

Po ponad 2 latach we Włoszech zakończył się pandemiczny stan wyjątkowy

Włochy: 1,2 mln osób otrzymało dotąd grzywnę za brak szczepienia przeciwko Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement