Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Israel: First case of AY4.2 coronavirus identified in UK detected

Israel: First case of AY4.2 coronavirus identified in UK detected
Obecnie nic nie wskazuje na to, aby podwariant Delty (AY4.2) był bardziej groźny, ale izraelskie władze zamierzają się jemu przyjrzeć. (Fot. Getty Images)
The first case of AY4.2, a new variant of the Delta coronavirus identified in the UK, was detected in an 11-year-old Israeli boy after he returned from Moldova, The Times of Israel reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nastolatek już na lotnisku miał pozytywny wynik testu na Covid-19 wraz z rozpoznaniem nowego podwariantu koronawirusa. Chłopiec został natychmiast skierowany na kwarantannę.

Brytyjskie służby sanitarne podały, że nie ma dowodów na to, by to właśnie odmiana Delty AY4.2 odpowiadała za utrzymujące się na Wyspach wysokie wskaźniki zakażeń – dziennie ponad 50 tys. potwierdzonych przypadków infekcji.

"Rząd uważnie przygląda się wariantowi AY4.2. Dotychczas brak dowodów na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się" – poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków Scott Gottlieb wezwał do "przeprowadzenia badań nad subwariantem". Ministerstwo zdrowia Izraela planuje specjalne spotkanie poświęcone nowemu, niepokojącemu szczepowi koronawirusa.

Delta AY4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w kwietniu 2020 roku. Ma dwie mutacje kolców występujące także w innych wariantach koronawirusa. Do tej pory wykryto poza Wielką Brytanią trzy przypadki zakażenia spowodowanego tą odmianą, wszystkie w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnił prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London.

Sytuacja z AY4.2 nie jest porównywalna z pojawieniem się wariantów Alfa i Delta, które okazały się znacznie łatwiej przenoszone i bardziej zakaźne od wcześniej znanych odmian koronawirusa – uspakaja prof. Balloux.

Czytaj więcej:

Niedzielski: Apogeum czwartej fali w listopadzie albo w grudniu

BioNTech: W 2022 r. będzie potrzebna nowa szczepionka na Covid-19

Badania: Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wyraźnie spada po 6 miesiącach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.11.2021
  GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement