Menu

Ireland: Government introduces restrictions in the fight against coronavirus and helps the economy

Ireland: Government introduces restrictions in the fight against coronavirus and helps the economy
Irlandczycy otrzymali liczne ograniczenia, tylko odrobinę łagodniejsze od tych w UK. (Fot. Getty Images)
The Irish government drastically imposed restrictions on leaving and moving home yesterday evening to slow down the spread of coronavirus. At the same time, he announced an aid package for the economy.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Nie możemy zatrzymać tego wirusa, ale działając razem możemy spowolnić jego postęp i wypchnąć go z powrotem. To niezwykle trudne czasy dla wszystkich - w Irlandii i na całym świecie. Ale bez względu na to, co się stanie, zawsze będziemy przedkładać wasze życie i wasze zdrowie nad wszelkie inne sprawy" - oświadczył p.o. premiera Irlandii Leo Varadkar.

Ogłoszone restrykcje są tylko nieznacznie łagodniejsze od tych, wprowadzonych przedwczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii. Varadkar przekazał, że ludzie powinni wychodzić z domów tylko, aby iść do pracy, jeśli nie mają możliwości pracy zdalnej, zrobienia niezbędnych zakupów, pomocy bądź opieki nad innymi oraz spaceru bądź ćwiczeń fizycznych. Ograniczone do niezbędnego minimum powinny być wizyty w domach innych ludzi.

Wszystkie podróże po kraju i za granicę powinny być ograniczone tylko do sytuacji absolutnej konieczności. Zabronione są wszystkie zgromadzenia na otwartym powietrzu liczące więcej niż cztery osoby, chyba że są to osoby zamieszkujące jedno gospodarstwo domowe. Zamknięte zostają wszystkie teatry, kina, kluby, biblioteki, centra rozrywki, place zabaw, siłownie i salony fryzjerskie Kawiarnie i restauracje mogą działać tylko w trybie na wynos i z dostawą. Odwołane zostają wszystkie imprezy sportowe i wszystkie zorganizowane zgromadzenia zarówno wewnątrz, jak i na otwartym powietrzu. Kościoły i inne świątynie muszą ograniczyć liczbę wiernych.

Zamknięte muszą zostać wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają niezbędne artykuły, takie jak żywność, lekarstwa czy środki higieniczne, a w tych sklepach, które pozostaną otwarte, musi być utrzymywana bezpieczna odległość między osobami. Zakłady przemysłowe czy budowy nie muszą zostać zamknięte, o ile będzie możliwe utrzymanie dystansu społecznego.

"Ludzie powinni wychodzić tylko do sklepów po niezbędne produkty, na wizyty lekarskie, dentystyczne, aby opiekować się innymi lub w celu ćwiczeń fizycznych" - wyjaśnił Varadkar. "Nie używam terminu blokada z bardzo konkretnych powodów. Myślę, że jest to termin, który w rzeczywistości powoduje więcej zamieszania niż jasności i jest tym, czego nie chcę używać teraz ani nie zamierzam używać w przyszłości" - wyjaśnił.

Wszystkie te restrykcje pozostaną w mocy przynajmniej do 19 kwietnia.

Równocześnie rząd ogłosił pakiet pomocowy dla osób, które ucierpią w wyniku gospodarczych skutków koronawirusa. Zasiłek dla bezrobotnych zostaje podniesiony do 350 euro tygodniowo, taką samą kwotę dostawać będą również osoby pozostające w domach z powodu kwarantanny. Rząd wspomoże także firmy, których przychody spadną o co najmniej 25 proc., o ile utrzymają one miejsca pracy - w takim przypadku z budżetu państwa sfinansowane zostanie 70 proc. pensji do kwoty 38 tys. rocznie. Ta pomoc będzie dotyczyła też osób samozatrudnionych.

Wieczorem główny lekarz kraju poinformował o kolejnym zgonie z powodu koronawirusa, wskutek czego ich liczba wzrosła do siedmiu, oraz o tym, że liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o 204 i wynosi obecnie 1 329.

Irlandzkie firmy będą mogły korzystać z pomocy finansowej w związku ze stratami. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Irlandia odwołuje wszystkie parady z okazji Dnia św. Patryka

Koronawirus w Irlandii: Liczba zakażonych wzrosła do 785

Naukowcy: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów

Które sklepy w UK wciąż pozostaną otwarte?

Orędzie Borisa Johnsona z historycznym rekordem oglądalności

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement