Menu

Irish Ministry of Foreign Affairs: Contested fisheries clause delays the UK-EU agreement

Irish Ministry of Foreign Affairs: Contested fisheries clause delays the UK-EU agreement
Dostęp do łowisk na brytyjskich wodach wciąż jest kwestią sporną w rozmowach UK z UE. (Fot. Getty Images)
The disputed provision on fisheries, which appeared in the text of the agreement on commercial relations between the United Kingdom and the European Union, became the last-minute delay in the final stage before its signing, announced the head of Irish diplomacy, Simon Coveney.
Advertisement
News available in Polish

"Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson miał teraz brać udział w konferencji prasowej, na której zamierzano ogłosić podpisanie umowy, ale do tego na razie nie doszło, bo w ostatniej chwili pojawiły się kontrowersje wokół niewielkiego zapisu w sprawie rybołówstwa" - wyjaśnił Coveney na antenie stacji radiowej RTE.

"Miałem nadzieję, że będę z Państwem rozmawiał w tym samym czasie, gdy Londyn i Bruksela będą składać gromkie deklaracje o podpisaniu umowy handlowej, ale dojdzie do tego dzisiaj - tylko że trochę później" - przekazał irlandzki minister spraw zagranicznych.

Wczoraj w nocy poinformowano, że Unia Europejska i Wielka Brytania ogłoszą dziś rano zawarcie umowy handlowej, regulującej stosunki handlowe między Londynem i Brukselą po zakończeniu okresu przejściowego, jaki proklamowano 31 stycznia 2020 r. wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Źródła w Brukseli podały, że końcowy tekst porozumienia handlowego nie został jeszcze zatwierdzony, a ostatnie negocjacje dotyczą drobnych kwestii.

Regulacje dotyczące rybołówstwa, w tym dostępu do łowisk, wchodzące w zakres unijnej polityki rolnej, były przedmiotem poważnych kontrowersji przede wszystkim ze względu na symboliczny wymiar "suwerennej polityki morskiej", jaką po opuszczeniu Wspólnoty spodziewa się znowu prowadzić Londyn - podkreślają eksperci.

Sąsiadująca z Wielką Brytanią Irlandia jest żywotnie zainteresowana w uregulowaniu przyszłych relacji handlowych Londynu z Unią Europejską przede wszystkim ze względu na możliwość pojawienia się szeregu barier celnych u swych granic, które utrudniałyby wymianę i sytuację Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Brexit: Brak umowy zaszkodzi nie tylko Wielkiej Brytanii - UE też ucierpi

Potajemna rozmowa Johnsona z przewodniczącą KE: Będzie umowa?

Brexit: Ustawa o pobycie Brytyjczyków w Polsce z podpisem prezydenta RP

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement