Menu

Irish Ministry of Foreign Affairs: Biden's win may have an impact on EU-UK talks

Irish Ministry of Foreign Affairs: Biden's win may have an impact on EU-UK talks
Simon Coveney (na zdj.) zwraca uwagę na konieczność zapobieżenia powstania twardej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną, a ta kwestia wciąż stoi pod znakiem zapytania. (Fot. Getty Images)
Joe Biden's victory in the US presidential election could have an impact on a crucial week of trade talks between the EU and the UK after his recent speech in support of Ireland's stance, Ireland's Foreign Minister Simon Coveney said today.
Advertisement
News available in Polish

"Joe Biden jest prawdziwym przyjacielem Irlandii, jest kimś, kto w środku tej kampanii bardzo jasno wyraził się w sprawie potrzeby zapobieżenia twardej (irlandzkiej) granicy" - zauważył Coveney.

Dodał, że stosunki między prezydentem USA Donaldem Trumpem i brytyjskim premierem "były bliskie i wiele mówiono o szybkiej umowie handlowej między USA i Wielką Brytanią". "Teraz, gdy Joe Biden będzie następnym prezydentem, myślę, że skłoni to Downing Street 10 do refleksji, że sprawy irlandzkie są traktowane priorytetowo, ponieważ staramy się zakończyć ten etap" - dodał irlandzki minister spraw zagranicznych.

Według BBC, irlandzkie korzenie prezydenta elekta mogą mieć wpływ na jego podejście do amerykańsko-brytyjskich negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Biden w czasie kampanii sugerował, że jeśli rząd premiera Borisa Johnsona będzie forsował projekt ustawy o rynku wewnętrznym, która pozwala na naruszenie ustaleń między Wielką Brytanią a UE w sprawie Irlandii Północnej, będzie to miało konsekwencje.

Umowa handlowa z USA jest dla Wielkiej Brytanii jednym z głównych priorytetów po wyjściu z UE.

W połowie września kandydat Demokratów na prezydenta USA przestrzegł brytyjski rząd, że los umowy handlowej USA z Wielką Brytanią będzie zależeć od poszanowania porozumienia wielkopiątkowego w sprawie pokoju w Irlandii Płn. z 1998 r. Według Bidena, polityka Londynu zagraża porozumieniu.

Wedle krytyków procedowana przez brytyjski parlament ustawa, mająca na celu zapobieżenie powstaniu faktycznej granicy celnej między Irlandią Północną i resztą Zjednoczonego Królestwa, może jednak doprowadzić do powstania takiej granicy między Irlandią i Irlandią Północną i w konsekwencji do naruszenia umowy pokojowej. 

Czytaj więcej:

Johnson i von der Leyen: Pomiędzy Wielką Brytanią i UE nadal są znaczące różnice

Johnson zapewnia, że z Bidenem więcej go łączy niż dzieli

Irlandia: Dalecy krewni Bidena cieszą się z jego wygranej w wyborach

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement