Menu

Ireland to require negative Covid-19 test from all travellers from Saturday

Ireland to require negative Covid-19 test from all travellers from Saturday
Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Irlandii. (Fot. Getty Images)
The Government has announced tightened controls on travel into the Republic amid the Covid-19 pandemic, extending pre-departure testing to all countries.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Do tej pory obowiązek wykonania testu przed przyjazdem do Irlandii dotyczył tylko osób podróżujących z Wielkiej Brytanii i RPA, czyli krajów, gdzie wykryto nowe, bardziej zakaźne odmiany koronawirusa. Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Irlandii. Z obowiązku tego będą zwolnieni przewoźnicy w transporcie pasażerskim i towarowym, funkcjonariusze policji na służbie oraz dzieci poniżej 6. roku życia.

Jak ogłosił irlandzki rząd, podróżni z Wielkiej Brytanii i RPA nadal będą musieli się izolować przez 14 dni po przyjeździe, nawet jeśli już na terenie Irlandii wykonają kolejny test.

Podróżni z krajów, które są oznaczone przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) kolorem czerwonym i szarym oraz ze wszystkich krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą przez 14 dni po przyjeździe ograniczać przemieszczanie się. Okres ten może jednak zostać skrócony w przypadku wykonania testu nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Natomiast podróżni z krajów oznaczonych na żółto i zielono nie muszą ograniczać przemieszczania się, a jedynie przestrzegać ogólnych restrykcji epidemicznych. Obecnie dotyczy to tylko przyjazdów z Finlandii, Islandii, większości terytorium Norwegii i Grecji.

Wczoraj poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 46 zgonów na Covid-19 i wykryto 3 086 nowych zakażeń koronawirusem. Niepokojąco duża jest liczba zgonów - to najwyższy bilans od końca kwietnia, zaś od połowy maja tylko raz, w ostatni piątek, zdarzyło się, by osiągnięty został poziom 20 ofiar śmiertelnych. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Irlandii 2 397 osób.

Po serii rekordów w pierwszych dniach roku spada natomiast tempo przyrostu nowych zakażeń. Podany wczoraj bilans jest najniższym od 1 stycznia, zaś od rekordowego sprzed czterech dni jest mniejszy o 5 162. Od początku epidemii w Irlandii stwierdzono 155 591 zakażeń SARS-CoV-2.

Czytaj więcej:

Irlandia przywróciła "twardy lockdown". Potrwa co najmniej do końca stycznia

W Irlandii dobowy rekord zakażeń koronawirusem

Irlandia: Rząd obiecuje, że do końca lutego zaszczepi 135 tys. osób

Irlandia: Dalsze zaostrzenie restrykcji i kolejny rekord zakażeń

W Irlandii pierwszy raz ponad 1 000 pacjentów z Covid-19 w szpitalach

Irlandia: Rośnie liczba zakażeń typem koronawirusa wykrytym w UK

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement