Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ireland is lifting most of the covid restrictions as of today

Ireland is lifting most of the covid restrictions as of today
Od dzisiaj puby w Irlandii nie muszą być zamykane o 20:00. (Fot. Getty Images)
Ireland removes almost all covid restrictions, including all those introduced in connection with the Omikron variant. With the peak of this wave past and vaccination rates high, the government has decided that it is not necessary to maintain them anymore.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Stałem tu podczas wielu mrocznych dni, ale dziś jest dobry dzień" - stwierdził wczoraj wieczorem w telewizyjnym przemówieniu premier Micheal Martin. "Ludzie wiedzą, że rząd nie będzie nakładał ograniczeń na wolności osobiste na dłużej niż jest to konieczne. Dlatego od 6:00 rano jutro, większość restrykcji dotyczących zdrowia publicznego zostanie usunięta" – wskazał.

Od dzisiaj rano puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie będą proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Dotąd były one wymagane, a lokale musiały być zamykane o godz. 20:00.

Również od dzisiaj przestaje obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i zniesione zostaną limity osób mogących uczestniczyć w imprezach masowych, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Nie będzie także żadnych limitów, jeśli chodzi o wizyty domowe.

Z kolei od poniedziałku stopniowo rozpocznie się powrót do pracy stacjonarnej.

Pozostanie – przynajmniej do końca lutego - wprowadzony jeszcze przed pojawieniem się wariantu Omikron, obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Nadal też będą wymagane certyfikaty covidowe podczas podróży zagranicznych.

Od początku tygodnia liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Irlandii oscyluje ok. 11 tys., podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu przekraczała 26 tys., natomiast liczba zgonów stwierdzonych w ostatnim tygodniu – 52 – jest wyraźnie niższa od 83 z poprzedniego, który był pod tym względem najgorszym od marca.

Od początku pandemii w Irlandii wykryto ponad 1,13 mln zakażeń, z powodu których zmarło 6 087 osób. Do czwartku włącznie w 5-milionowej Irlandii podano 10,2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, z czego 2,6 mln to dawki przypominające. Przynajmniej jedną dawkę przyjęło 81,6 proc. całej populacji, co stawia Irlandię w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Irlandia: Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa

Irlandia zwalnia w pełni zaszczepionych na Covid-19 z wymogu okazania negatywnego testu

Irlandia: Najwyższa dobowa liczba zakażeń koronawirusem - ponad 26 tys.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement