Menu

Ireland eases out of second lockdown,

Ireland eases out of second lockdown,
W związku z otwarciem sklepów, Irlandczycy tłumnie ruszyli dziś po zakupy. (Fot. Getty Images)
Ireland’s second lockdown ends today as non-essential retail outlets, churches, gyms, hairdressers and other businesses open their doors for the first time in six weeks.
Advertisement
News available in Polish

Od rana znów mogą być otwarte wszystkie sklepy, a także punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne, muzea, galerie i siłownie. Także od dzisiaj w świątyniach mogą odbywać się nabożeństwa z udziałem wiernych.

Jednak dopiero od najbliższego piątku działalność będą mogły wznowić restauracje i puby, które poza alkoholem serwują także jedzenie, zaś hotele - zacząć przyjmować gości. Puby, w których nie sprzedaje się posiłków, nadal mogą działać tylko w systemie na wynos.

Od 18 grudnia można będzie się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach z członkami dwóch innych gospodarstw domowych, a w okresie od 18 grudnia do 6 stycznia zniesione zostaną restrykcje w poruszaniu się po kraju.

Do tego czasu ludzie nadal powinni pozostawać w hrabstwach, w których mieszkają, chyba że są istotne powody do przemieszczania się, jak praca, nauka czy opieka nad osobą potrzebującą. Nadal też obowiązywać będzie zalecenie pracy z domu, jeśli jest to możliwe.

W związku z otwarciem sklepów, organizacja branżowa handlu detalicznego Retail Ireland poinformowała, że spodziewa się, iż w tym miesiącu klienci wydadzą w sklepach o 1,2 miliarda euro więcej niż zazwyczaj w grudniu.

Lockdown w Irlandii znacząco zmniejszył liczbę nowych zakażeń - w pierwszym tygodniu jego obowiązywania średnia dobowa liczba wykrytych infekcji wynosiła 1 124, natomiast w ostatnich 10 dniach waha się w przedziale od 200 do 350.

Spadła także liczba zgonów. Od 12 dni nie zdarzyło się, by dobowy bilans był dwucyfrowy. Od początku epidemii w Irlandii zakażenie koronawirusem wykryto u 72 544 osób, z czego 2 053 zmarły.

Czytaj więcej:

Irlandia: Po raz pierwszy od września mniej niż 300 nowych zakażeń koronawirusem

Irlandia: Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 najniższa od końca września

Irlandia: Święty Mikołaj zwolniony z kwarantanny

Irlandia: We wtorek koniec lockdownu i stopniowe znoszenie restrykcji

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement