Menu

Ireland: Martin and Biden talked about Brexit, the climate and Gaelic football

Ireland: Martin and Biden talked about Brexit, the climate and Gaelic football
Irlandzki premier cieszy się z faktu, że amerykański prezydent-elekt tak docenia swoje pochodzenie... (Fot. Getty Images)
Irish Prime Minister Micheál Martin spoke to US President-elect Joe Biden yesterday evening. As reported, they discussed Brexit and the Good Friday agreement, the fight against climate change, but also Biden's Irish roots and Gaelic football.
Advertisement
News available in Polish

"Odbyłem ciepłą i zajmującą rozmowę z prezydentem-elektem USA Joe Bidenem. Przynosi on ogromną wiedzę i zrozumienie swojej nowej roli i ma wielką miłość do swojego irlandzkiego pochodzenia. Podkreślił swoje zaangażowanie w porozumienie wielkopiątkowe (które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej - Pprzyp. red.) i mówiliśmy o znaczeniu multilateralizmu" - napisał na Twitterze Martin.

"Premier pogratulował prezydentowi-elektowi Bidenowi i Kamali Harrisowi ich niezwykłego zwycięstwa wyborczego. Podczas ciepłej rozmowy prezydent-elekt Biden przypomniał o swoich silnych irlandzkich korzeniach oraz o wizycie w Irlandii wraz z rodziną w 2016 roku. Prezydent-elekt potwierdził pełne poparcie dla porozumienia wielkopiątkowego i obaj omówili znaczenie takiego wyniku Brexitu, który będzie respektował porozumienie wielkopiątkowe i nie spowoduje powrotu granicy na wyspę Irlandia" - poinformowano w oświadczeniu irlandzkiego rządu.

Jak podaje irlandzka publiczna stacja RTE, Biden podkreślił, że postrzega Irlandię jako kluczowy most do odbudowy dobrych stosunków między USA a Unią Europejską. Mówił również, że chce stworzyć warunki dla globalnego ożywienia gospodarczego i o swoim zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatu. Zapowiedział, że zaprzysiężeniu w dniu 20 stycznia podpisze paryskie porozumienie klimatyczne.

RTE ujawnia, że podczas 20-minutowej rozmowy Biden dużo mówił o swoich irlandzkich korzeniach, zapewnił, że chce jako prezydent odwiedzić Irlandię, a także że wraz z Martinem rozmawiali o zwycięstwie hrabstwa Mayo nad Roscommon w meczu futbolu gaelickiego w minioną niedzielę. Prapradziadek Bidena ze strony matki wywodzi się z miejscowości Bellina w hrabstwie Mayo na zachodzie Irlandii.

Wczoraj Biden rozmawiał przez telefon także z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.

Czytaj więcej:

Irlandzkie MSZ: Wygrana Bidena może mieć wpływ na rozmowy UE-Wielka Brytania

Johnson rozmawiał z Bidenem o wspólnych priorytetach obu państw

Biden jest pro-polski, nazywają go "Joe Bidenski"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news