Menu

Ireland: End of lockdown on Tuesday and gradual lifting of restrictions

Ireland: End of lockdown on Tuesday and gradual lifting of restrictions
Premier Micheal Martin wczoraj ogłosił nowe rozporządzenia związane z restrykcjami. (Fot. Getty Images)
The six-week lockdown in Ireland will end next week, and the level of restrictions will be lowered from the fifth, the highest, to the third, the Irish government announced yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od wtorku 1 grudnia otwarte z powrotem zostaną wszystkie sklepy, punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne, muzea, galerie czy siłownie, a w świątyniach będą mogły odbywać się nabożeństwa z udziałem wiernych. Natomiast od piątku 4 grudnia działalność będą mogły wznowić restauracje i puby, które poza alkoholem serwują także jedzenie, zaś hotele mogą zacząć przyjmować gości. Puby, w których nie sprzedaje się posiłków, nadal mogą działać tylko w systemie na wynos.

Od 18 grudnia można będzie się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach z członkami dwóch innych gospodarstw domowych, a w okresie od 18 grudnia do 6 stycznia zniesione zostaną restrykcje w poruszaniu się po kraju. Do tego czasu ludzie nadal powinni pozostawać w hrabstwach, w których mieszkają, chyba że są istotne powody do przemieszczania się, jak praca, nauka czy opieka nad osobą potrzebującą. Nadal też obowiązywać będzie zalecenie pracy z domu, jeśli jest to możliwe.

W związku z końcem lockdownu rząd zaleca, by od 1 grudnia zasłaniać nos i usta w zatłoczonych miejscach pracy, w świątyniach, a także w zatłoczonych miejscach na otwartej przestrzeni.

Premier Micheal Martin podkreślił, że rozumie, iż ludzie mają dość ograniczeń wprowadzonych z powodu Covid-19, i przyznał, że on sam często też czuje się nimi zmęczony. Wskazał jednak, że wszystkie wysiłki i poświęcenia zadziałały i życie wielu ludzi zostało uratowane. Dodał, że dzięki temu udało się znacząco zatrzymać postęp epidemii, a w Irlandii liczba zakażeń w stosunku do liczby ludności jest obecnie drugą najniższą w Europie.

Jak poinformował wczoraj irlandzki rząd, w ciągu ostatniej doby wykryto w kraju 206 nowych infekcji SARS-CoV-2, a także zarejestrowano siedem kolejnych zgonów z powodu Covid-19. To najniższa dobowa liczba zakażeń od ponad dwóch miesięcy. Dzięki temu średnia dobowa wykrytych infekcji z ostatnich siedmiu dni spadła do 278, podczas gdy w poprzednich siedmiu dniach było to 399, a w pierwszym tygodniu lockdownu - 1 124. Także liczba zgonów z ostatnich siedmiu dni - 27 - jest najniższa od sześciu tygodni.

Łączny bilans epidemii w Irlandii to 71 699 wykrytych zakażeń i 2 043 ofiary śmiertelne.

Czytaj więcej:

Irlandia: Po raz pierwszy od września mniej niż 300 nowych zakażeń koronawirusem

Irlandia: Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 najniższa od końca września

Irlandia: Święty Mikołaj zwolniony z kwarantanny

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement