Menu

FIFA 'strongly disapproves' of breakaway European Super League plan

FIFA 'strongly disapproves' of breakaway European Super League plan
Gianni Infantino potępił założenie Superligi i ostrzegł klubowych gigantów. (Fot. Getty Images)
FIFA president Gianni Infantino says football's global governing body 'strongly disapproves' of plans for a breakaway European Super League.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Superliga ma 12 klubów-założycieli: sześć z Anglii (Manchester City, Manchester United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur i Liverpool) i po trzy z Hiszpanii (Barcelona, Real Madryt i Atletico Madryt) oraz Włoch (Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan). Docelowo "rdzeń" rozgrywek ma stanowić 15 zespołów, które będą w nich występować bez kwalifikacji, a pozostałe pięć ma się zmieniać co sezon.

Projekt spotkał się z falą krytyki ze strony innych klubów, działaczy, byłych i obecnych piłkarzy i trenerów, a także środowisk kibicowskich. Jego twórcom zarzuca się chciwość i bezduszność.

W takim tonie o Superlidze wyraziła się w niedzielnym komunikacie Europejska Unia Piłkarska (UEFA). Zagroziła wykluczeniem uczestników projektu ze wszystkich innych rozgrywek zaznaczając, że ma też poparcie FIFA. We wtorek podczas kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux Infantino oficjalnie potwierdził wspólne stanowisko obu instytucji.

"Jeśli niektórzy postanowią iść własną drogą, muszą zmierzyć się z konsekwencjami takiego wyboru, bo są za niego odpowiedzialni. Konkretnie oznacza to, że albo jesteś z nami, albo nie, ale nie możesz być pół na pół. To musi być powiedziane jasno" - zaznaczył szef FIFA.

W poniedziałek twórcy Superligi zaapelowali do UEFA i FIFA o dyskusję nad nowym porządkiem w europejskim i światowym futbolu. "Możemy tylko silnie skrytykować będącą zamkniętym układem Superligę, która jest oderwaniem się od obecnie istniejących instytucji. Nie ma wątpliwości, że FIFA tego nie aprobuje. Pełne poparcie dla UEFA" - podkreślił Infantino.

Szef UEFA Aleksander Ceferin wspomniał, że nie jest jeszcze za późno dla tych 12 klubów na zmianę zdania. "Wszyscy popełniamy błędy" - ocenił. Prezydent FIFA wypowiedział się w nieco łagodniejszym tonie. "Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normalności, że się ułoży, ale zawsze z szacunkiem, solidarnością i w interesie krajowego, europejskiego i światowego futbolu" - oznajmił Infantino.

Bach z kolei stwierdził, iż model europejskiego sportu jest zagrożony. "Został zakwestionowany tym ewidentnie zorientowanym na zarobki podejściem, które nie bierze pod uwagę społecznej wartości sportu oraz realnych potrzeb w postkoronawirusowym świecie" - ocenił przewodniczący MKOl, choć nie wymieniając Superligi z nazwy.

Bach przypomniał, że obecna struktura zapewnia środki finansowe nie tylko najlepszym klubom, ale też tym na najniższych szczeblach.

"Ten model jest zagrożony, bo społeczna misja organizacji sportowych schodzi na dalszy plan wobec celów skupionych na zyskach komercyjnych dostawców sportu i inwestorów. W tym spolaryzowanym środowisku własne interesy i egoizm zyskują na znaczeniu kosztem solidarności, wspólnych wartości i zasad. To lekcja dla wszystkich, także dla sportu i organizacji sportowych. Jeśli będziemy patrzeć na wszystko z biznesowej perspektywy, to społeczna misja sportu przepadnie" - zauważył Bach.

Wczoraj jednoznaczne oświadczenie w sprawie Superligi wydała m.in. Niemiecka Federacja Piłkarska (DFB), która domaga się wykluczenia uczestników tych rozgrywek ze wszystkich innych zawodów. "Wyrażamy solidarność z prezydentem UEFA Aleksandrem Ceferinem. Jednocześnie popieramy konsekwencje zapowiadane przez FIFA i UEFA, ale także najbardziej dotknięte tym projektem ligi i federacje. Zdajemy sobie sprawę, że mogą one wpłynąć także na niemieckich piłkarzy związanych kontraktami z klubami Superligi" - podkreślono.

Niemieckie kluby - Bayern Monachium i Borussia Dortmund - zajęły wspólne stanowisko i nie zgodziły się na udział w Superlidze. Zrezygnowała z niego także ekipa mistrza Francji - Paris Saint-Germain.

Czytaj więcej:

UEFA: Piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

Remis Liverpoolu z Leeds w cieniu protestów przeciw Superlidze

Brytyjski rząd "zrobi wszystko, aby zablokować utworzenie Superligi"

Euro 2020: UEFA odkłada decyzję o miastach-gospodarzach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement