Menu

Iga Swiatek tested negative for Covid-19, but plans are still uncertain

Iga Swiatek tested negative for Covid-19, but plans are still uncertain
Iga Świątek nie dała się koronawirusowi. (Fot. Getty Images)
The second test for Covid-19, carried out at Iga Świątek, gave a negative result. This does not mean, however, that now a tennis player can calmly think about preparations for the new season - planning them is hampered by restrictions applied in various countries due to the pandemic.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Świątek 10 października wygrała turniej French Open. To pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu. W ostatni piątek 19-letnia zawodniczka i jej ojciec Tomasz odebrali w związku z tym odznaczenia państwowe. Dzień później poinformowano, że wręczający im je prezydent Andrzej Duda miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Tenisistka i jej rodzic poddali się samoizolacji, czekając na wyniki badań. Mają za sobą dwa, oba dały rezultat negatywny.

Wynik drugiego z nich otrzymali wczoraj, a brak zakażenia potwierdził trener Piotr Sierzputowski. Zaznaczył jednak, że fakt, iż jego podopieczna jest zdrowa nie rozwiązuje wszystkich problemów. "Mimo negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa u Igi ciężko mi wciąż powiedzieć, co będzie dalej, bo sytuacja zmienia się właściwie z godziny na godzinę. Musimy sobie to powoli ustalić" - zastrzegł.

W pierwotnych planach sprzed kilku dni pojawiały się testy w Austrii oraz późniejsze treningi w Nicei i Dubaju. Teraz wszystko stanęło pod znakiem zapytania.

"Bardzo chciałbym zrobić testy w Austrii, ale musimy być bardzo elastyczni i dopasować się do sytuacji. Wszystko zależy od tego, co wydarzy się u nas w kraju. Jeśli będziemy mieli jak trenować, to raczej zostaniemy. W związku z obecną sytuacją zdrowotną wiele państw się zamyka, więc nie chcemy gdzieś daleko wyjeżdżać. Początkowo mieliśmy pomysł na Niceę, ale we Francji wprowadzony zostanie od jutra drugi lockdown. W celach biznesowych pewnie się da tam polecieć, ale na pewno będzie to trudne organizacyjnie i pewnie pojawi się sporo ograniczeń na miejscu. Mija się to nam całkowicie z celem. Tak samo jest z Dubajem, gdzie mieliśmy lecieć trochę później, bardziej przed Australian Open. Ciężko teraz cokolwiek przewidzieć. Nie podjęliśmy żadnej konkretnej decyzji. Musimy to jeszcze przegadać i ustalić to tak, by było bezpiecznie" - podkreślił szkoleniowiec 17. rakiety świata.

Jak dodał, w przypadku opcji trenowania w kraju team Świątek szuka najlepszego wariantu i ma już zarezerwowane pewne opcje. Obawia się on jednak, że obostrzenia w Polsce również zostaną ponownie zaostrzone.

"Czekamy, co się będzie działo. Dziś poinformowano o 20 tysiącach nowych przypadków zakażenia. Boję się tego, że zamknięte zostaną wszystkie kluby tenisowe, a prywatne korty to nie jest w większości przypadków ta nawierzchnia, której potrzebujemy. Na ten moment potrzebujemy kortu twardego i w hali - to jest bardzo trudne do zorganizowania. Dlatego będziemy jeszcze myśleć. Może rzeczywiście zdecydować się na wylot do Dubaju, nawet jeśli trzeba będzie przejść tam kwarantannę. Nie będziemy płakać, jeśli nas zamkną w hotelu, bo będziemy mogli trenować, gdyż tam wszystko jest na miejscu" - analizował.

Sierzputowski przyznał, że największą trudnością dla jego i jego podopiecznej - poza samym koronawirusem - jest niepewność co do dalszych planów rządów poszczególnych krajów. "Gdyby były one jasno i klarownie określone, że następnym etapem - jeśli za dwa tygodnie się nic nie zmieni - będzie wprowadzenie tego i tamtego, to możemy wtedy planować na dwa tygodnie do przodu i jest spokojniej" - argumentował.

Zwrócił uwagę, że ze względu na specyfikę tenisa korty raczej nie są wylęgarnią zakażeń Covid-19. "Rozumiem jednak, że nie jest to czas na rozdzielanie, które sporty są pod tym kątem bardziej lub mniej ryzykowne. Zamyka się więc całość. Mam na myśli halowe dyscypliny, bo w przypadku tych uprawianych na zewnątrz i nie w grupach, to uważam, że powinny być dozwolone. Przy tej pogodzie jednak na zewnątrz już nie potrenujemy" - skwitował.

W związku z tym, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, to Świątek i jej sztab szkoleniowy muszą być gotowi na to, iż w krótkim czasie okaże się, że czeka ich wyjazd. To nie stanowi problemu dla Sierzputowskiego. "Wróciłem niedawno z urlopu i moja walizka jest nierozpakowana. Wystarczy dorzucić kilka rzeczy i będę gotowy. Osoby ze środowiska tenisowego i innych sportów, w których przemieszcza się z tygodnia na tydzień, są na to przygotowane. Pakowanie mamy opracowane do perfekcji" - zapewnił.

Czytaj więcej:

"Świątek jak Djokovic - może zdominować kobiecy tenis"

Historyczna wygrana Igi Świątek w turnieju French Open!

Skandynawskie media: Polska kometa tenisowa pisze historię

Iga Świątek: Adrenalina jeszcze nie opadła

Iga Świątek odznaczona przez prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement