Menu

Iga Świątek decorated by the President of the Republic of Poland

Iga Świątek decorated by the President of the Republic of Poland
19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej French Open. (Fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk)
Today Iga Świątek was awarded by President Andrzej Duda with the Gold Cross of Merit for sports achievements and promotion of the country. The 19-year-old player on October 10 won the French Open tournament - this is the first Grand Slam title in a single in the history of Polish tennis.
Advertisement
News available in Polish

"To bardzo ważna chwila. Dla mnie osobiście, ale także dla polskiego sportu. To niewątpliwie wydarzenie o charakterze dziejowym" - podkreślił prezydent. Jak dodał, nastolatka dostarczyła rodakom wielkich przeżyć i dumy. Przypomniał początek jej przygody z tenisem i sukcesy w rywalizacji juniorskiej.

"Ale to wielkie objawienie kolejnej nadziei polskiego tenisa nastąpiło cztery lata temu, gdy wstępując do gry seniorskiej wygrała pani od razu właściwie turniej ITF w Sztokholmie. To było wydarzenie, które wszystkim obserwującym szczegółowo kariery naszych tenisistów pokazało, że z całą pewnością to jest zawodniczka, która w przyszłości polskiego tenisa może znaczyć bardzo wiele" - wspominał.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że to sport niezwykle elegancki i prestiżowy, co sprawia, że sukcesy odnoszone w nim mają ogromne znaczenie dla promocji kraju.

W piątek uhonorowany został także ojciec zawodniczki - Tomasz Świątek. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP przyznał, że to, iż rodzic otrzymał dużo wyższe odznaczenie niż sam sportowiec, jest trochę nietypową sytuacją.

"To jest znak naszej dumy, znak pani wielkiego zwycięstwa. To jest także znak nadziei na przyszłość i mam nadzieję, że to odznaczenie otwiera dla pani nowy szereg kolejnych zwycięstw i cały szereg kolejnych wielkich satysfakcji - pani osobistych, ale i nas wszystkich, całego kraju. Kolejnych wielkich zwycięstw, po których może mnie jeszcze się to przydarzy, a może kolejni prezydenci będą mogli wręczać pani coraz wyższe odznaczenia" - argumentował.

Podkreślił wielką rolę ojca nastolatki w jej niedawnym triumfie. Przypomniał też o dawnej karierze wioślarskiej Tomasza Świątka, olimpijczyka z Seulu. "Chyba wszyscy wiemy, że gdyby tata nie był na tym korcie, gdyby nie to, że się poświęcał i czynił różnego rodzaju nakłady na to, by ta pani kariera mogła być realizowana... A wiemy, że nie jest to łatwe i tanie. To był wielki wysiłek rodzinny" - ocenił.

Prezydent dodał też podziękowania za to, jaką osobą jest nastolatka. Zwrócił uwagę, że nie miała indywidualnego nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum i łączyła wówczas codzienną edukację z treningami, osiągając przy tym dobre wyniki w szkole.

"Pani Igo, za to także jest to odznaczenie. Bardzo dziękuję za tak piękny przykład dla innych młodych zawodników, że także tą zwykłą, prostą drogą można osiągać wielkie sukcesy" - podsumował.

Czytaj więcej:

Historyczna wygrana Igi Świątek w turnieju French Open!

Skandynawskie media: Polska kometa tenisowa pisze historię

Ranking WTA: Iga Świątek 17. rakietą świata

Media: Iga Świątek już warta miliony

Iga Świątek: Adrenalina jeszcze nie opadła

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement