Menu

Home Office and London Mayor on "settled status": Best to apply by December 31 this year

Home Office and London Mayor on "settled status": Best to apply by December 31 this year
Już za 30 dni - w nocy z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku - skończy się okres przejściowy i Brexit zostanie dokonany. Oznacza to, że oficjalnie Zjednoczone Królestwo nie będzie już częścią Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
EU citizens who want to stay in the UK after Brexit, continue to live and work here, are required to register for the EU Settlement Scheme. And while the official deadline by which this can be done is June 30, 2021, the Mayor of London and the Home Office (British Home Office) advise not to wait until the last minute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

31 grudnia 2020 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zakończy okres przejściowy po Brexicie, co oznacza, że oficjalnie przestanie być częścią Unii Europejskiej. Obywatele Unii Europejskiej, którzy posiadają już status osiedlenia (settled status), mogą być spokojni - ich prawa są zagwarantowane. A co z tymi, którzy jeszcze nie aplikowali? I czy niezależnie od tego, czy UK zawrze porozumienie z UE, będą mogli oni ubiegać się o "settled status" do 30 czerwca? 

"Bez względu na to, czy umowa z UE zostanie zawarta, czy też nie, obywatele UE przebywający już na terenie UK będą mogli aplikować o status osiedlenia do 30 czerwca 2021 roku. Warunkiem jest jednak przebywanie na Wyspach przed 31 grudnia 2020 roku - osoby, które przyjadą do UK po tej dacie, nie będą już mogły aplikować do systemu osiedleńczego" - wyjaśnia biuro prasowe Home Office, dodając, żeby jednak nie czekać na ostatnią chwilę.

O nieodkładanie tej ważnej sprawy do przyszłego roku apeluje też dzisiaj burmistrz Londynu, Sadiq Khan. Podkreśla on, że istnieje niebezpieczeństwo dyskryminowania obywateli UE po 1 stycznia 2021 roku. Zacznie bowiem wówczas obowiązywać nowy system imigracyjny i może się zdarzyć, że niektórzy pracodawcy czy właściciele mieszkań wynajmujący je imigrantom nie będą do końca rozumieć kontynuacji praw Europejczyków - pomimo nieposiadania jeszcze statusu osiedlenia.

"Wciąż brakuje jasności i pełnej informacji od rządu na temat tego, w jaki sposób osoba już zamieszkała w Wielkiej Brytanii będzie mogła udowodnić swoje prawo do mieszkania i pracy tutaj bez uzyskania statusu do 31 grudnia. Może to prowadzić do dyskryminacji europejskich londyńczyków na wielu obszarach, pomimo legalnego zezwolenia na przebywanie w Wielkiej Brytanii" - tłumaczy burmistrz stolicy.

"Badanie przeprowadzone przez New Europeans UK wśród 270 starszych i bardziej potrzebujących pomocy Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii, ujawniło, że 68 procent z nich - pomimo tego, że przyznano im status - nie wie, jak uzyskać dostęp do niektórych usług lub udowodnić, że są uprawnieni do pracy tutaj" - informuje Sadiq Khan. Dlatego zwrócił się on do wszystkich obywateli UE w Londynie ze specjalnym apelem, aby jeszcze do końca roku postarali się o rejestrację do EU Settlement Scheme.

Burmistrz brytyjskiej stolicy zwraca też uwagę na inną bardzo ważną sprawę. Na podstawie statystyk opublikowanych przez Home Office w zeszłym tygodniu, obywatele europejscy w Londynie częściej otrzymywali tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), a nie osoby osiedlonej (settled status). Bez większej świadomości i dostępnych wskazówek, jak te 603 tys. mieszkańców może zmienić swój status na stały, wielu może stracić prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii, nie zdając sobie z tego sprawy. 73% z nich nie wie bowiem, jak i kiedy ma zgłaszać aplikację o zamianę swojego statusu (status osiedlenia w pełnym wymiarze otrzymuje się po 5 latach pracy i mieszkania w UK, osoby rezydujące na Wyspach krócej otrzymują tymczasowy status osiedlenia).

Khan apeluje do rządu o przeznaczenie większych środków na zapewnienie wszystkim osobom, które mają tymczasowy status osoby osiedlonej, dokładnej informacji, jak ubiegać się o status osoby osiedlonej - i zapewnienie długoterminowego finansowania doradztwa oraz usług wsparcia dla wszystkich narodowości i środowisk.

"Obywatele UE mieszkający w Londynie są integralną częścią naszego miasta. Cieszy mnie, że tak wielu z nich złożyło już wnioski do systemu osiedleńczego, ale na miesiąc przed końcem okresu przejściowego kieruję bezpośredni apel do wszystkich europejskich londyńczyków - upewnij się, że Ty i cała Twoja rodzina i przyjaciele złożyliście aplikację przed Bożym Narodzeniem. Jeśli nie, obawiam się, że możesz być ofiarą dyskryminacji - ze strony wynajmującego, potencjalnego pracodawcy lub kogokolwiek innego, kto nie rozróżnia Twoich praw od praw osób przybywających od stycznia na podstawie surowszych przepisów imigracyjnych" - podsumowuje Khan.

Przydatne informacje:

 • Serwis dla europejskich londyńczyków po polsku: 

https://www.london.gov.uk/sites/default/files/polish_pdf_complete.pdf

 • Wszystko o EU Settlement Scheme:

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens

po polsku: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl

 • Wywiad z ministrem ds. imigracji:

https://londynek.net/czytelnia/Minister+ds.+imigracji+o+statusie+zasiedlenia+i+naszym+zyciu+w+UK+po+Brexicie++czytelnia

Czytaj więcej:

"Polacy z settled status nie muszą się obawiać braku umowy pomiędzy UK i UE"

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

"Coraz więcej Polaków emigruje i wymeldowuje się z Polski"

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Nowi studenci z UE mogą otrzymać duży rachunek po przylocie do UK

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement