Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Dutch sex industry is preparing for protests

The Dutch sex industry is preparing for protests
Prostytutki znalazły się w trudnej sytuacji. Od roku nie mogą pracować, ale nie otrzymują również żadnej pomocy finansowej od rządu. (Fot. Getty Images)
In the Netherlands, sex workers plan to protest the closure of brothels next week, while restaurants and cafes promise to resume work despite the ban.
News available in Polish

Prostytucja w Holandii jest legalna i traktowana przez państwo jako prywatna działalność zarobkowa. Panie lekkich obyczajów płacą podatki, odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, posiadają również własne organizacje oraz związki zawodowe.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Rutte ogłosił luzowanie koronawirusowych obostrzeń w Niderlandach. Od 3 marca do pracy mogą wrócić fryzjerzy, kosmetyczki, instruktorzy nauki jazdy i masażyści, czyli tak zwane zawody "kontaktowe".

"Prostytutki będą musiały jednak jeszcze trochę poczekać" - podkreślił premier. Rutte przekonywał, że w przypadku pań lekkich obyczajów mamy do czynienia ze szczególnym charakterem tego zawodu. "Ludzie są zbyt blisko siebie i to rodzi ryzyko przeniesienia wirusa" - wyjaśnił szef rządu.

Jak podał wczoraj najpopularniejszy dziennik Niderlandów "De Telagraaf", prostytutki zamierzają 2 marca protestować niedaleko parlamentu w Hadze. Chcą przekonać rząd do zmiany decyzji i wrócić do pracy.

Cytowana przez dziennik Moira Mona, przedstawiona jako "prostytutka i aktywistka", nie kryje oburzenia. "To po prostu śmieszne, że nie mamy takich samych praw, jak inni pracownicy i nie jesteśmy traktowani tak samo, jak inne zawody kontaktowe" - oświadczyła.

Dziennik przypomniał, że prostytutki znalazły się w trudnej sytuacji. Od roku nie mogą pracować, ale nie otrzymują również żadnej pomocy finansowej od rządu.

Jak wielokrotnie informowały holenderskie media, prostytutki są często zniewolone, gwałcone, zmuszane do aborcji, a nawet przymusowych operacji plastycznych. Zdarza się, że zamiast wypłaty dostają tylko pieniądze na jedzenie.

W ubiegłym miesiącu rada miasta Amsterdamu wyraziła poparcie dla planu przeniesienia słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni poza centrum miasta. Burmistrz Femke Halsema chce powstrzymania nadmiernej turystyki seksualnej w Amsterdamie.

Podczas posiedzenia rady miasta, które odbyło się w formule online 29 stycznia, powiedziała, że wyniesienie usług seksualnych z centrum przyczyni się do poprawy praw pracowników seksualnych, ograniczenia handlu ludźmi oraz przestępczości, a także zmniejszy poziomu uciążliwość dla mieszkańców.

Czytaj więcej:

Holandia: Tempo szczepień zbyt wolne, bo "każdy chce zrobić sobie selfie"

Holandia przedłuża lockdown do 2 marca. Winny brytyjski wariant wirusa

Holandia przedłuża godzinę policyjną do 3 marca

Londyn: Rozbito gang polskich sutenerów

Holandia luzuje restrykcje. Premier: "Mamy już dość"

    Rates by NBP, date 17.05.2022
    GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł

    Sport