Menu

Dutch Marijuana Back on Sale

Dutch Marijuana Back on Sale
W Holandii można sprzedawać niewielkie ilości marihuany i haszyszu jedynie w licencjonowanych coffee shopach. (Fot. Getty Images)
While most of the Netherlands struggles through the coronavirus lockdown, marijuana smokers received the welcome news that 'coffee shops' selling the drug have reopened for takeaway orders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kiedy rząd Holandii 15 marca poczynił kroki mające ograniczyć epidemię, wszystkie firmy sprzedające konopie indyjskie i haszysz otrzymały polecenie zamknięcia, podobnie jak kluby erotyczne czy sauny.

Ale zezwolono na ponowne otwarcie coffee shopów w ograniczonym zakresie w celu uniknięcia transakcji na czarnym rynku i zapewnienia dostaw leczniczej marihuany - podaje Reuters. "Widzieliśmy, że ludzie pospieszyli do coffee shopów, żeby coś kupić" - przyznał w wywiadzie burmistrz miasta Nijmegen we wschodniej Holandii, Hubert Bruls. "Następnego dnia zdecydowaliśmy z rządem, że mogą przynajmniej wziąć coś (na wynos)" - dodał.

Bruls tłumaczył, że holenderskie władze chcą uniknąć "podziemnego handlu" na nieuregulowanym czarnym rynku. "Jest to wybór między jednym złem a drugim, gdyż można powiedzieć: zamknijcie coffee shopy, ale wtedy jedno wiemy na pewno - że nielegalny handel wróci" - wyjaśnił burmistrz Reuterowi.

W coffee shopie "Jetset" w Nijmegen wprowadzono środki bezpieczeństwa, aby chronić kupujących i sprzedawców przed wzajemnym zakażeniem się koronawirusem. "Możemy odmówić wstępu osobom kaszlącym i kichającym", "Wymagane środki dezynfekujące do rąk przy wejściu" - głoszą napisy na drzwiach.

"Mamy całą grupę osób używających marihuany do celów leczniczych jako środka przeciwbólowego; to osoby ze stwardnieniem rozsianym czy w trakcie chemioterapii, które naprawdę na tym korzystają" - tłumaczy Stan Esmeijer, właściciel coffee shopu "Kronkel".

W Holandii można sprzedawać niewielkie ilości marihuany i haszyszu jedynie w licencjonowanych coffee shopach w ramach polityki, mającej na celu zarządzanie przestępczością i zagrożeniami dla zdrowia. Dorosła osoba może kupić dziennie do 5 gramów tych narkotyków. Wskaźniki zażywania marihuany są znacznie niższe niż w wielu innych krajach - pisze Reuters.

Posiadanie tzw. twardych narkotyków, np. kokainy czy amfetaminy, jest tam nielegalne.

Czytaj więcej:

Holendrom w domach doskwiera brak pubowych quizów

Holandia: Dobowa liczba zakażeń koronawirusem spadła poniżej tysiąca

Holandia: Skradziono obraz van Gogha z zamkniętego na czas epidemii muzeum

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement