Menu

Hojnisz Poland's hope for a medal in Oestersund

Hojnisz Poland's hope for a medal in Oestersund
Czy Monika Hojnisz wywalczy medal dla Polski w Oestersund? (Fot. Getty Images)
Seventh in the general classification of the World Cup Monika Hojnisz is the greatest hope of Polish representation for the medal of the world championships, which will start today in Oestersund. Biathlonist competition may overshadow the doping scandal of the recent struggles of skiers.
Advertisement
News available in Polish

Hojnisz punktowała (czyli zajmowała co najmniej 40. miejsce) we wszystkich biegach, w jakich wzięła udział w tym sezonie. W pierwszych indywidualnych zawodach, w słoweńskiej Pokljuce, stanęła nawet na podium - zajęła drugie miejsce.

Co więcej, 27-letnia Polka zna już uczucie towarzyszące wywalczeniu medalu mistrzostw świata. W 2013 roku w Novym Mescie zdobyła brąz w biegu ze startu wspólnego.

Gdyby Hojnisz zawiodła, polscy kibice mogą jeszcze upatrywać szans na dobre lokaty w występach Kamili Żuk oraz Kingi Zbylut. Obie zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów PŚ w tym sezonie. Skład kobiecej kadry uzupełniają Magdalena Gwizdoń i Karolina Pitoń.

Trudno wskazać faworytkę zbliżających się mistrzostw. Od początku sezonu bardzo dobrze spisują się Włoszki Lisa Vittozzi i Dorothea Wierer, które prowadzą w klasyfikacji generalnej (dzieli je siedem punktów). Ich przewaga nad innymi nie jest jednak powalająca - trzecia Norweżka Marte Olsbu Roeiseland ma 73 pkt straty do liderki, wysoko są także reprezentująca Słowację Rosjanka Anastasiya Kuzmina i broniąca Kryształowej Kuli Finka Kaisa Makarainen.

Nie ma takich problemów z wyborem faworyta rywalizacji mężczyzn. Sezon zdominował Norweg Johannes Thingnes Boe. W dotychczasowych 18 zawodach PŚ odniósł 12 zwycięstw i jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej.

Nieco gorzej wiedzie się zdobywcy Kryształowej Kuli w ostatnich siedmiu latach Francuzowi Martinowi Fourcade'owi. Jeden z najlepszych biathlonistów w historii tej dyscypliny przyznał niedawno, że obniżył loty i "sam się nie poznaje". Zdobywca pięciu złotych medali olimpijskich i 11 mistrzostw świata odpuścił dwie poprzedzające zmagania w Oestersund rundy PŚ w Ameryce Północnej i skupił się na treningach.

Boe startował zarówno w Canmore, jak i w Soldier Hollow. W Kanadzie cieszył się ze zwycięstwa w (skróconym) biegu indywidualnym oraz w sztafecie 4x7,5 km.

Wiceliderem klasyfikacji generalnej PŚ jest Rosjanin Aleksander Łoginow, którego występ w MŚ wiąże się z kontrowersjami. 27-letni zawodnik był w przeszłości karany dyskwalifikacją za złamanie przepisów antydopingowych. Szczególnie głośno o swojej niechęci do 27-letniego zawodnika mówi Fourcade.

Temat dopingu na pewno pojawi się jeszcze podczas imprezy w Oestersund. Można spodziewać się "wstrząsów wtórnych" po aferze podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które w niedzielę zakończyły się w Seefeld. Wówczas policja zatrzymała łącznie dziewięć osób w Austrii i w Niemczech, w tym pięciu zawodników oraz uważanego za "mózg" międzynarodowej siatki dopingowej 40-letniego lekarza sportowego z Erfurtu.

Już po policyjnym rajdzie mówiono o tym, że zatrzymania rozszerzą się też na inne dyscypliny. Na razie do aresztu trafił austriacki kolarz, którego nazwiska nie upubliczniono, ale media podejrzewają, że chodzi o Stefana Denifla - zwycięzcę jednego etapu Vuelta a Espana w 2017 roku.

"W Seefeld spekulowano, że w Oestersund zaplanowane są kolejne akcje policyjne w związku z tą sprawą" - przyznał prezes Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego Alfons Hoermann.

W Oestersund zostanie rozdanych 12 kompletów medali. Każdy zawodnik może teoretycznie zdobyć siedem z nich: w czterech konkurencjach indywidualnych, sztafecie (4x6 km kobiet lub 4x7,5 km mężczyzn), sztafecie mieszanej oraz supersprincie.

Zmagania w Szwecji rozpoczną się w czwartek od sztafety mieszanej 2x6 + 2x7,5 km, a zakończą się 17 marca biegami ze startu wspólnego.

Program mistrzostw świata w biathlonie w Oestersund (Szwecja) czas GMT:

czwartek, 7 marca
sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km           (godz. 15:15)

piątek, 8 marca
sprint na 7,5 km kobiet                    (15:15)

sobota, 9 marca
sprint na 10 km mężczyzn                   (15:30)

niedziela, 10 marca
bieg na dochodzenie na 10 km kobiet        (12:45)
bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn    (15:30)

wtorek, 12 marca
bieg indywidualny na 15 km kobiet          (14:30)

środa, 13 marca
bieg indywidualny na 20 km mężczyzn        (15:10)

czwartek, 14 marca
supersprint                                (16:10)

sobota, 16 marca
sztafeta 4x6 km kobiet                     (13:15)
sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                 (15:30)

niedziela, 17 marca
bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet (12:15)
bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn (15:00)

Skład reprezentacji Polski:

kobiety
Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Monika Hojnisz, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice),
Kinga Zbylut, Karolina Pitoń (obie BKS WP Kościelisko)

mężczyźni
Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław),
Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec (obaj BKS WP Kościelisko)

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement