Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Historian: "After the war, the assessment of Poland's contribution to the Allied victory was muted"

Historian: "After the war, the assessment of Poland's contribution to the Allied victory was muted"
Roger Moorhouse uważa, że teraz, po wielu latach nareszcie można liczyć na uczciwsze podejście do polskiej historii. (Fot. Getty Images)
After the end of the Second World War, an honest assessment of Poland's wartime history and its contribution to the Allied victory was effectively silenced, notes British historian Roger Moorhouse on the Dutch website Eioco.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Polska w 1939 roku była jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, uwięzionym pomiędzy dwoma drapieżnymi, pozbawionymi skrupułów, ekspansywnymi reżimami totalitarnymi, dążącymi do jej zniszczenia" – przypomina Moorhouse. Brytyjski historyk i pisarz specjalizuje się w historii Europy Środkowej w okresie II wojny światowej.

W artykule zatytułowanym "Ta wojna nigdy nie została właściwie rozliczona" Moorhouse konstatuje, że po wojnie Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci zbudowali swoje własne narracje dotyczące wojny, a Zachód - poprzez środowiska lewicowe - w dużej mierze bezkrytycznie przyjął sowiecki punkt widzenia. W tej sytuacji "uczciwa ocena historii Polski w czasie wojny i jej wkładu w zwycięstwo aliantów została skutecznie wyciszona" - podkreśla historyk.

Moorhouse zauważa, że teraz, po wielu latach nareszcie można liczyć na uczciwsze podejście do polskiej historii, które jest przedstawiane przez nowe pokolenie badaczy. Są dwa powody, dla których coraz bardziej rozwija się dyskusja wokół polskiej historii: po pierwsze odrzucono ideologiczne klapki komunizmu, po drugie - na szersze spojrzenie pozwala dzielący nas od wojny dystans czasowy - zaznacza badacz.

"Pod względem geopolityki Polska jest obecnie prawdopodobnie na lepszej pozycji niż przez kilka ostatnich stuleci. Ale relacje z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie - na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie - Unia Europejska, która zachowuje się tak, jakby zupełnie chciała zapomnieć o przeszłości" - konkluduje Moorhouse.

Tekst brytyjskiego historyka ukazał się w ramach najnowszej odsłony akcji "Opowiadamy Polskę światu", realizowanej przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową.

"Po Francji, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, czas na mniejsze, choć istotne kraje" – stwierdził szef projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, Michał Kłosowski. "A w Holandii istnieje silna Polonia, istnieją też żywe relacje z naszym krajem" – zaznaczył.

Jak informuje Instytut Nowych Mediów właśnie tekstami takich autorów jak wybitny historyk brytyjski Roger Moorhouse chce on przybliżyć zagranicznemu odbiorcy współczesną Polskę i "często wpływającą na nasze obecne decyzje" historię kraju.

Czytaj więcej:

Roger Moorhouse odznaczony za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o Polsce

Brytyjczyk odbudowujący Spitfire'a, na którym walczyli polscy lotnicy: Zawsze będziemy im wdzięczni

UK: Odznaczenie dla jednego z ostatnich lotników Polskich Sił Powietrznych

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement