Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Heatmap reveals the hottest areas of London

Heatmap reveals the hottest areas of London
Drzewa w miejskich parkach dają nie tylko wytchnienie podczas upałów, ale w naturalny sposób obniżają temperaturę w miastach. (Fot. Getty Images)
A new map reveals just how much heat remains trapped in London boroughs with fewer green spaces.
The map, commissioned by climate organisation Friends of the Earth, is the first time the cooling ability of green space and trees in urban areas has been modelled.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mapa, opracowana na zlecenie organizacji ekologicznej Friends of the Earth, po raz pierwszy określa stopień wpływu terenów zielonych i drzew na obniżenie poziomu temperatur w przestrzeni miejskiej.

Pokazuje ona, że w zagęszczonych dzielnicach centralnych, takich jak City of London i Tower Hamlets, praktycznie nie istnieją żadne możliwości termoregulacji, podczas gdy dzielnice takie jak Camden, Westminster i Greenwich czerpią korzyści z bliskości Hyde Parku, Primrose Hill i Woolwich Common.

Charlton Park i Woolwich Common są średnio o około 3,5 stopnia chłodniejsze, podczas gdy domy na obrzeżach Burgess Park w Southwark są chłodniejsze o około 1,5 stopnia, chociaż otacza je obszar o bardzo niskim poziomie chłodzenia.

Na mapie znalazło się pięć brytyjskich miast, które zostały poddane analizie przez ekspertów ds. kartografii TerraSulis na zlecenie organizacji Friends of the Earth, a wśród nich znalazły się Manchester, Birmingham, Bristol i Newcastle.

Okazało się, że obszary miejskie z mniejszą liczbą drzew i terenów zielonych były nawet o pięć stopni gorętsze niż te z większą ilością drzew i roślinności podczas najgorętszego dnia w ubiegłym roku - 19 lipca - kiedy Met Office odnotowało rekordową w Wielkiej Brytanii temperaturę 40°C w Lincolnshire.

Mapa przedstawia najgorętsze obszary w każdym z tych miast w tym dniu - są one zaznaczone kolorem ciemnoczerwonym, oraz najchłodniejsze, bogate w roślinność obszary - zaznaczone kolorem niebieskim.

Mapa "rozgrzanego" podczas ubiegłorocznych upałów Londynu. (Fot. Friends of the Earth and TerraSulis)

Met Office potwierdziło, że czerwiec w tym roku był najgorętszy w historii UK, ze średnią temperaturą 15,8°C, a kolejne upały przewidywane są dopiero w połowie sierpnia.

Według organizacji Friends of the Earth, kryzys klimatyczny ma największy wpływ na marginalizowane społeczności.

Przykład dysproporcji pod względem ilości terenów zielonych można zaobserwować w zachodnim Londynie, gdzie najbogatsi mieszkańcy Kensington i Chelsea mają dostęp do 20 razy większej ilości terenów zielonych niż osoby najuboższe.

Osoby o niższych dochodach są również nieproporcjonalnie dotknięte brakiem naturalnego chłodzenia w pobliżu swoich domostw, a w najgorętszych obszarach poziom zanieczyszczenia powietrza jest również znacznie wyższy.

Organizacja Friends of the Earth zaapelowała do rządu o zobowiązanie się do obsadzenia drzewami przynajmniej 20% obszarów miejskich w ramach przygotowywanego programu Urban Trees Standard. Ponadto przyznała, że chciałaby, aby londyński plan rozszerzenia programu ULEZ został wdrożony w miastach w całym kraju.

Czytaj więcej:

Udar cieplny czy wyczerpanie organizmu? NHS zaleca zapoznanie się z objawami

Najgorętszy w historii czerwiec w UK doprowadził do wymierania ryb i zakłócił życie owadów

Co z zapowiadaną falą upałów w Wielkiej Brytanii?

Fala upałów na świecie. Rekordowe temperatury w Europie, Azji i USA

Czy fala upałów z Europy dotrze do UK? Najnowsze prognozy Met Office

Naukowiec NASA: "Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement