Half of Poles buy Christmas presents in advance and at reasonable prices
Autorzy badania zauważyli, że większość Polaków (88 proc.) kupuje prezenty bliskiej rodzinie, a prawie połowa (49 proc.) partnerowi lub partnerce. Z kolei 18 proc. obdarowuje swoich przyjaciół, a 12 proc. samych siebie.
Ponadto respondenci wskazywali, że wolą kupować prezenty z wyprzedzeniem - zadeklarowało to 49 proc. pytanych, z czego 15 proc. robi to dwa tygodnie wcześniej, a 34 proc. kilka tygodni przed świętami. 24 proc. badanych odpowiedziało, że kupuje prezent w ostatniej chwili bądź wcześniej.
"Kiedy już trafimy do sklepu – czy to internetowego czy stacjonarnego – stawiamy na produkty, które są w rozsądnej cenie (48 proc.)" - zauważył VeloBank. Dodał, że kolejne 36 proc. wybiera praktycznie prezenty w ustalonym limicie cenowym. Podobny odsetek (36 proc.) przywiązuje wagę do zainteresowań osoby, która takowy prezent ma otrzymać, a 20 proc. zwraca uwagę na użyteczność przedmiotu.
Niemal połowa (47 proc.) samodzielnie pakuje prezenty, a dla 26 proc. opakowanie w ogóle nie jest ważne, gdyż to zawartość się liczy. Ponadto zdecydowana większość respondentów (95 proc.) nie kupuje prezentów w Wigilię. Zakupy wigilijne częściej zdarzają się mężczyznom (6 proc.) niż kobietom (3 proc.).
W podziale na wiek - jak zauważyli autorzy badania - różnice są marginalne. Zakupami w Wigilię najmniej zainteresowane są osoby w wieku powyżej 55 lat. Wśród tej grupy 98 proc. nie kupuje nic 24 grudnia. "To pokazuje, że przywiązanie do tradycji jest wśród Polaków czymś naturalnym" - ocenił VeloBank.
Ponadto niewielki odsetek (2 proc.) może zdecydować się na kredyt, aby zakupić idealny prezent dla swoich bliskich.
Badanie przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1 090 osób w dniach od 29 listopada do 1 grudnia br.
Czytaj więcej:
Ile Polacy wydadzą w tym roku na organizację Bożego Narodzenia?