German Cup: Historic triumph for RB Leipzig

Piłkarze Freiburga po raz pierwszy w historii dotarli do finału. (Fot. RONNY HARTMANN/AFP via Getty Images)
RB Leipzig players won the German Cup for the first time in history. In the final in Berlin they defeated SC Freiburg 4: 2 after a penalty shootout. After 90 minutes and extra time it was 1-1. So the team from Leipzig made up for defeats in the finals with other rivals - in 2019 and 2021.

To był szczególny finał, bowiem po raz pierwszy od 2011 roku zabrakło Bayernu Monachium bądź Borussii Dortmund, które od lat dominują na krajowej arenie.

Natomiast RB Lipsk, do którego przylgnął w ostatnich latach przydomek "wiecznie drugi", dwukrotnie wcześniej awansował do finału DFB Pokal. W 2019 roku przegrał z Bayernem Monachium 0:3, a przed rokiem uległ Borussii Dortmund 1:4. Klub też dwukrotnie był wicemistrzem Niemiec.

Tym razem fani drużyny spod znaku czerwonego byka wreszcie mieli powody do radości, choć przez długi czas niewiele na to wskazywało.

W 19. minucie gola dla Freiburga strzelił Maximilian Eggestein, a od 57. minuty RB Lipsk musiał grać w dziesiątkę po czerwonej kartce dla obrońcy Marcela Halstenberga.

W 76. minucie wyrównał jednak niezawodny Christopher Nkunku, będący na liście życzeń słynnych klubów. Francuz niedawno został wybrany na najlepszego piłkarza sezonu niemieckiej ekstraklasy w ankiecie przeprowadzonej przez oficjalny portal rozgrywek wśród kapitanów 18 ekip, ekspertów i kibiców.

Wynik 1:1 utrzymał się do końca regulaminowego czasu, dogrywka również nie przyniosła zmiany rezultatu.

Co ciekawe, oba spotkania ligowe tych drużyn w minionym sezonie Bundesligi również zakończyły się remisem 1:1.

O wszystkim musiały więc zdecydować w finale rzuty karne. W ekipie z Lipska nikt z czterech piłkarzy - - m.in. Nkunku - nie pomylił się (piąty już nie musiał strzelać). Natomiast w drużynie z Freiburga pechowcami okazali się Christian Guenter i Ermedin Demirovic.

To był pierwszy od 2019 roku finał Pucharu Niemiec z udziałem fanów. Dwie poprzednie edycje rozegrano przy pustych trybunach z powodu pandemii. Sobotni mecz na berlińskim Stadionie Olimpijskim obejrzało ponad 74 tysiące widzów.