Menu

Geneva to introduce minimum wage of £3,500 a month

Geneva to introduce minimum wage of £3,500 a month
Najgorzej opłacani mieszkańcy Genewy zarobią nie mniej niż 4 086 franków szwajcarskich miesięcznie (3 457 funtów). (Fot. Getty Images)
Geneva is to introduce a minimum wage of almost £3,500 a month, reported to be the highest in the world, after locals approved the measure in a surprise vote result sparked by reports of growing coronavirus-linked poverty in the Swiss city.
Advertisement
News available in Polish

Jak zauważają media, mieszkańcy Genewy dwukrotnie w ostatnich latach odrzucali pomysł wprowadzania płacy minimalnej - pierwszy raz w 2011 r. i drugi raz w 2014 r.

Tym razem propozycja ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, którą zaproponowały związki zawodowe w porozumieniu z lewicowymi ugrupowaniami Szwajcarii, nieoczekiwanie spotkała się z aprobatą ponad 500 tys. osób uprawnionych do głosowania.

Zdaniem ekspertów, zmiana podejścia wynikać może ze wzrostu ubóstwa w wielu szwajcarskich miastach, które bezpośrednio łączy się z epidemią koronawirusa.

Nowa stawka godzinowa na poziomie 19,50 funta na godzinę to ponad dwukrotnie więcej niż w sąsiadującej Francji czy w Wielkiej Brytanii. Jest to również najwyższa minimalna stawka godzinowa na świecie. 
 

Czytaj więcej:

Już 557 pracowników londyńskiego transportu zarabia powyżej £100 tys. rocznie

Mieszkańcy Londynu coraz bogatsi. Reszta kraju daleko w tyle

"Rzeczpospolita": Czy podwyżka płacy wywoła zwolnienia?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement