Menu

Gen Z leads drive to reverse Brexit

Gen Z leads drive to reverse Brexit
Niektórzy Brytyjczycy uważają, że powrót kraju do struktur unijnych jest jeszcze możliwy... (Fot. Getty Images)
New poll shows support for taking a fresh look at Britain’s decision to leave the EU. Voters believe nearly everything has got worse as a result of Brexit, from the economy and cost of living to the NHS.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Firma Redfield & Wilton przeprowadziła 19 sierpnia br. wywiady online z 2 000 dorosłych w Wielkiej Brytanii. Zdecydowana większość wszystkich wyborców - 56% - stwierdziła, że obecnie opowiedziałaby się za ponownym przystąpieniem do UE. Wśród tych osób prawie jedna czwarta (23 procent) to osoby, które w 2016 r. głosowały za wyjściem.

Co ciekawe, poparcie dla "odwrócenia Brexitu" wśród pokolenia Z (osób urodzonych po 1995 r.) – które było zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 r., wyniosło dwa do jednego - łącznie 61 procent zagłosowałoby za ponownym przystąpieniem kraju do UE. Podobne zdanie mają osoby w wieku od 25 do 44 lat.

Poparcie dla pozostania poza UE jest najbardziej widoczne wśród osób powyżej 55. roku życia.

Zdaniem większości ankietowanych, Brexit pogorszył niemal wszystko:

  • 39% twierdzi, że imigracja jest wyższa z powodu Brexitu;
  • 58% uważa, że koszty utrzymania są wyższe;
  • 31% wskazuje, że płace są niższe;
  • 41% ocenia, że utrudniło to Wielkiej Brytanii sprzedaż towarów za granicą;
  • 40% uznaje, że Wielka Brytania ma mniejszy wpływ na scenę światową.

Po raz pierwszy odkąd Redfield & Wilton zaczęli przeprowadzać takie sondaże w 2021 r., wyborcy uważają, że kolejne referendum jest prawdopodobne w ciągu najbliższych 10 lat.

Co znamienne, badanie sugeruje, że wyborcy uważają, że zostali wprowadzeni w błąd przez zwolenników Brexitu, takich jak Boris Johnson, który podróżował po kraju czerwonym autobusem z napisem, że NHS otrzyma dodatkowe 350 mln funtów tygodniowo po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Łącznie 45 procent ankietowanych wskazało, że stan służby zdrowia pogorszył się z powodu Brexitu, a na pytanie, czy Brexit miał dotychczas negatywny czy pozytywny wpływ na Wielką Brytanię, 34 procent odpowiedziało, że był negatywny, podczas gdy 31 procent stwierdziło, że był pozytywny.

Tymczasem lewicowy i przeciwny Brexitowi obecny premier UK jasno dał do zrozumienia, że ​​nie zamierza rewidować decyzji opartej na większości głosów 52-48 w referendum sprzed ośmiu lat.

Keir Starmer dąży jednak do wzmocnienia więzi Wielkiej Brytanii z UE i twierdzi, że kraj "może uzyskać lepszą umowę z UE niż ta, którą zawarliśmy za Borisa Johnsona – w kwestiach handlu, badań i rozwoju oraz bezpieczeństwa".

Tymczasem były brytyjski premier Tony Blair w wywiadzie z "The Independent" stwierdził, że Brexit się nie powiódł i wywołał "bezprecedensową masową imigrację".

Czytaj więcej:

Data wprowadzenia systemu wjazdu i wyjazdu do UE oficjalnie potwierdzona

Starmer: Zanim uda się naprawić państwo po poprzednim rządzie, będzie ciężko

UK wyda 10,5 mln GBP na nowy system kontroli granic z Unią Europejską

Starmer: Nowe porozumienie o współpracy UK-Niemcy "częścią szerszego resetu z UE"

Brytyjski premier Starmer kontynuuje reset w relacjach z krajami UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.09.2024
    GBP 5.0657 złEUR 4.2691 złUSD 3.8358 złCHF 4.5450 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement