Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GPs in England threaten industrial action over in-person appointments

GPs in England threaten industrial action over in-person appointments
Na Wyspach właśnie pojawiło się nowe zagrożenie dla działalności służby zdrowia - i nie jest to koronawirus. (Fot. Getty Images)
GPs in England are threatening industrial action in protest at the government’s attempt to force them to see any patient who wants a face-to-face appointment.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zrzeszający lekarzy rodzinnych związek BMA podjął decyzję o rozpoczęciu głosowania w sprawie ogólnokrajowego strajku. Objąłby on w sumie 6,6 tys. placówek zdrowotnych w Anglii i mógłby doprowadzić do częściowego paraliżu służby zdrowia.

"Lekarze GP nie mają innego wyjścia niż podjąć taki krok. Wysiłki, aby przekonać rząd do wprowadzenia możliwego do wykonania planu, który przyniesie natychmiastową i długoterminową poprawę dla lekarzy i ich pacjentów, jak dotąd spełzły na niczym" - przekazał dr Richard Vautrey z komitetu lekarzy GP w związku BMA.

Jak ocenia "The Guardian", doniesienia te wskazują na "dramatyczną eskalację konfliktu pomiędzy lekarzami pierwszego kontaktu a rządem". W tym samym czasie na Wyspach znacząco rośnie liczba zakażeń koronawirusem, a służba zdrowia zaczyna zmagać się z coraz większym obciążeniem. Według prasy, jest to pierwsze tak poważne starcie od czasu strajków lekarzy-stażystów w 2016 roku.

Spór zaczął się, gdy minister Sajid Javid zasugerował, że lekarze GP powinni przyjmować więcej pacjentów stacjonarnie. Zaproponował także wprowadzenie publicznej "listy wstydu" dla tych placówek, które większość wizyt realizują przez telefon. 

Problem jeszcze się zaostrzył, gdy okazało się, iż wszyscy pracownicy NHS zarabiający powyżej 150 tys. funtów rocznie będą zmuszeni do publicznego poinformowania o wysokości swojej pensji. Według lekarzy, informacja ta "w żaden w sposób nie służy pacjentowi i nie polepsza opieki nad nim". Z drugiej strony "może doprowadzić do wzrostu agresji i ataków na lekarzy". 

Brytyjscy lekarze rodzinni zwracają również uwagę, iż jest ich za mało, w związku z czym już teraz zajmują się zbyt dużą liczbą pacjentów, co wpływa na jakość ich usług i poziom zmęczenia. 

Czytaj więcej:

Lekarzy w Anglii jest coraz mniej. "Opieka medyczna zagrożona"

NHS: Wkrótce wizyta u lekarza GP bez dystansu społecznego

Szkocja: Czas oczekiwania na pomoc w szpitalnych oddziałach ratunkowych osiąga rekordowy poziom

Czy Anglia przywróci niektóre restrykcje? NHS zaniepokojone rosnącą liczbą zakażeń

Trwa wielka rekrutacja do NHS. Doświadczenie nie jest wymagane

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement