Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GPs in England get green light to provide less care and join Covid jab drive

GPs in England get green light to provide less care and join Covid jab drive
Do kwietnia przyszłego roku lekarze w Anglii priorytetowo będą traktować szczepienia trzecią dawką, co sprawi, że będą mieć mniej czasu na leczenie pacjentów. (Fot. Getty Images)
Ministers have given GPs in England the green light to provide less care to patients for the next four months so they can join the “national mission” to urgently deliver Covid booster jabs.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przez najbliższe 4 miesiące lekarze rodzinni będą spędzać mniej czasu na monitorowaniu osób z chorobami takimi jak cukrzyca i problemy z sercem, przeprowadzaniu kontroli stanu zdrowia osób powyżej 75. roku życia i wykonywaniu drobnych operacji.

Minister zdrowia Sajid Javid i szefowie NHS zatwierdzili kontrowersyjne zmiany, aby lekarze pierwszego kontaktu i pielęgniarki mogli przyłączyć się do pilnej akcji podawania dawek uzupełniających - tzw. "boosterów" - tak szybko, jak to możliwe.

System rezerwacji szczepień ma ponadto zostać zaktualizowany do 13 grudnia, aby uwzględnić ogłoszone niedawno skrócenie czasu między dawkami do trzech miesięcy (początkowo odstęp pomiędzy 2. a 3. dawką szczepionki miał wynosić 6 miesięcy - przyp. red.).

Szczepienia będą realizowane w poszczególnych grupach wiekowych, przy czym pierwszeństwo mają osoby starsze i z grupy ryzyka Covid-19. 

Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła, że dysponuje odpowiednimi zapasami preparatów Moderna i Pfizer, które będą stosowane jako trzecia dawka.

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), około jedna na 60 osób w prywatnych gospodarstwach domowych w Anglii miała Covid-19 w tygodniu poprzedzającym 27 listopada, w porównaniu z jedną na 65 w poprzednim tygodniu.

Szacuje się, że odsetek osób w Anglii, które miały koronawirusa w szczytowym momencie drugiej fali na początku stycznia, wynosił 1 na 50. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu przyjęć do szpitala i zgonów, wraz z ogólnokrajową blokadą.

Brytyjski rząd wyklucza jednak wprowadzenie obowiązku szczepień, tak jak to miało miejsce w Austrii i jest rozważane w Niemczech.

Czytaj więcej:

NHS: Wkrótce wizyta u lekarza GP bez dystansu społecznego

Lekarze GP w Anglii grożą strajkiem. Nie chcą być zmuszeni do przyjmowania pacjentów

NHS będzie oferował pacjentom terapię przed zastosowaniem antydepresantów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement