Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Frontex: The number of Russians crossing the border with the EU has risen sharply

Frontex: The number of Russians crossing the border with the EU has risen sharply
Siedziba agencji Frontex znajduje się w Warszawie, a jej działalności finansuje UE. (Fot. Getty Images)
The number of Russians crossing the border with the European Union has risen sharply following the announcement of mobilization by President Vladimir Putin, reported the European Border and Coast Guard Agency Frontex.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"W ciągu ostatniego tygodnia prawie 66 tys. obywateli Rosji przekroczyło granice Unii Europejskiej, czyli o 30 proc. więcej niż w tygodniu poprzedzającym. Większość z nich przybyło do Finlandii i Estonii" - przekazano w oświadczeniu Frontexu.

W ciągu ostatnich czterech dni do samej Finlandii przyjechało 30 tys. rosyjskich obywateli - dodano.

Unijna agencja poinformowała, że od 24 lutego, początku inwazji Rosji na Ukrainę, ponad 1,30 mln Rosjan przekroczyło granice z UE drogą lądową. Jednocześnie ponad 1,27 mln Rosjan powróciło do kraju.

Frontex odnotowuje coraz większą liczbę uciekających z Rosji osób. (Fot. Getty Images)

19 września Estonia, Łotwa, Litwa i Polska rozpoczęły wprowadzanie ograniczeń wjazdowych dla rosyjskich obywateli podróżujących w celach turystycznych. Podobne obostrzenia planuje wprowadzić Finlandia - przypomina Frontex.

Unijna agencja oceniła, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba Rosjan przybywających na przejścia graniczne z UE z powodu "niepewności powiązanej z trwającą w Federacji Rosyjskiej mobilizacji". 

Frontex dodaje, że w perspektywie długoterminowej będzie można zaobserwować wzrost przypadków nielegalnego przekraczania zewnętrznych granic UE z Rosji i Ukrainy, jak i wzrost nielegalnego pobytu w Unii obywateli Rosji, którzy już przybyli do krajów członkowskich.

Czytaj więcej:

Frontex: Prawie milion Rosjan wjechało do UE od początku wojny na Ukrainie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement