Menu

France will need new COVID-19 lockdown if it can't master variant - epidemiologist

France will need new COVID-19 lockdown if it can't master variant - epidemiologist
Nie jest wykluczone, ze Francja pójdzie w najbliższych dniach śladem Wielkiej Brytanii. Na zdjęciu opustoszała ulica Paryża. (Fot. Getty Images)
France will have to resort to a strict lockdown like those in Ireland and Britain if it fails to rein in the more contagious variants of the coronavirus, a French epidemiologist and government adviser said on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Mamy ostatnią szansę", żeby uniknąć ponownej kwarantanny - zaznaczył Fontanet. Według niego, rząd stara się wyważyć między lockdownem a życiem gospodarczym i społecznym. "To, co rząd stara się zrobić, to zobaczyć, czy środki, które przypominają lockdown, ale pozwalają na trochę życia gospodarczego i społecznego, zdołają kontrolować postęp rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnego wariantu. To jest ostatnia szansa" - ocenił.

Fontanet wskazał, że sposób transmisji wirusa nie zmienił się, więc środki dotyczące dystansu społecznego są skuteczne, "ale trzeba będzie być bardziej rygorystycznym w ich stosowaniu". Jak dodał, w transporcie nie ma wzrostu transmisji, jeśli ściśle stosuje się ograniczenia.

Członek rady naukowej, która doradza rządowi w sprawie polityki dotyczącej walki z Covid-19, przyznał, że obecnie we francuskiej służbie zdrowia panuje "bardzo napięta sytuacja - personel szpitalny jest wyczerpany".

W związku z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił na początku stycznia wprowadzenie w trybie natychmiastowym kolejnego lockdownu w Anglii; przywrócony został m.in. zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu. Johnson nie powiedział, do kiedy będą obowiązywać ogłoszone restrykcje, a jedynie wyraził nadzieje, że będzie je można poluzować w połowie lutego.

Również na początku stycznia lockdown na całym terytorium, z wyjątkiem wysp, ogłosiła szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon. W Walii zaczął się on już pod koniec grudnia. Ponieważ ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, decyzje brytyjskiego rządu odnoszą się tylko do Anglii; za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy.

W związku z nową odmianą koronawirusa także w Irlandii przywrócono z końcem grudnia najwyższy, piąty poziom restrykcji, co oznacza kolejny lockdown, który potrwa co najmniej do 31 stycznia. 

Czytaj więcej:

Francja: Granica z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania

Francja niechętnie odnosi się do paszportu szczepionkowego UE

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty

WHO: Brytyjski wariant wirusa już w co najmniej 60 krajach

Portugalia zawiesza połączenia lotnicze z Wielką Brytanią

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement