Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: There are more than 330,000 homeless people in the country, an increase of 130 per cent in 1

France: There are more than 330,000 homeless people in the country, an increase of 130 per cent in 1
Bezdomność jest znaczącym problemem we Francji, który wciąż się pogłębia. (Fot. Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images)
There are more than 330,000 homeless people in France, an increase of 130 per cent in 10 years, the Abbe Pierre Foundation warns today in its annual report.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W wyliczeniach francuskiej fundacji uwzględniono ok. 200 tys. osób żyjących w lokalach tymczasowych, 110 tys. migrantów w ośrodkach zakwaterowania dla osób ubiegających się o azyl oraz ok. 27 tys. bezdomnych śpiących na ulicach, w metrze, w namiotach lub w samochodach.

Ponadto zgodnie z szacunkami Abbe Pierre we Francji, ponad 4 mln ludzi ma złe warunki mieszkaniowe. Do takich osób zaliczono tych, którzy mieszkają w lokalu zdecydowanie za małym lub pozbawionym podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia, toaleta czy ogrzewanie, lub nie posiadają lokalu na własność.

12,1 mln osób żyje w nieodpowiednich warunkach mieszkaniowych, wśród których Abbe Pierre wymieniła "sytuacje niestabilności", takie jak ubóstwo energetyczne lub nieopłacany czynsz.

Inflacja, która znacznie przyspieszyła w 2022 r., postawiła w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe osób o niskich dochodach, powodując wzrost kosztów życia - zauważa fundacja. Wśród najbardziej narażonych Abbe Pierre wymienia osoby samotnie wychowujące dzieci, zwykle kobiety, które po pokryciu podstawowych wydatków mogą mieć trudności z kupnem jedzenia.

Oceniając rolę francuskiego rządu w walce z biedą mieszkaniową, fundacja stwierdziła, że nie podjęto niemal żadnych działań w tym zakresie w 2022 r. Pomoc udzielana w celu złagodzenia wpływu inflacji nie jest zdaniem Abbe Pierre "wystarczająco ukierunkowana".

"Z jednej strony, ciągłe, masowe działania na rzecz najbogatszych, z drugiej strony, dla najbiedniejszych działania jednorazowe" - oburza się przedstawiciel fundacji Christophe Robert. Dodaje, że samo to, że rząd rozważał zmniejszenie liczby miejsc w lokalach tymczasowych "jest dla nas raczej niepokojącym sygnałem".

Fundacja Abbe Pierre z siedzibą we Francji działa na rzecz zapewnienia dostępu do godnych warunków mieszkaniowych dla najbardziej narażonych osób, niezależnie od dochodów i statusu społecznego.

Czytaj więcej:

Co 58. mieszkaniec Londynu jest bezdomny. To znacznie wyższy odsetek niż na pozostałym terytorium UK

Francja wydaje na emerytury więcej niż sąsiedzi, a wiek emerytalny należy do najniższych w UE

Francja: Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement