Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Formula 1: Nelson Piquet fined nearly $1 million for racism

Formula 1: Nelson Piquet fined nearly $1 million for racism
Brazylijska legenda Formuły 1 - Nelson Piquet, który pozwolił sobie na rasistowskie uwagi wonbec Hamiltona, słono za to zapłaci... (Fot. Getty Images)
Former three-time Formula 1 world champion Nelson Piquet must pay 5 million reais ($953,000) in fines for making racist and homophobic comments about British driver Lewis Hamilton, a Brazilian court has ruled.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W wywiadzie udzielonym w listopadzie 2021 roku 70-letni Piquet użył rasistowskiej obelgi odnoszącej się do siedmiokrotnego mistrza świata, komentując wypadek Hamiltona w Grand Prix Wielkiej Brytanii z Holendrem Maxem Verstappenem.

Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku materiał z tym fragmentem wywiadu pojawił się w mediach społecznościowych, Hamilton wezwał do podjęcia działań w celu zmiany "archaicznego sposobu myślenia". Piquet przeprosił Brytyjczyka i zapewnił, że jego słowa zostały źle przetłumaczone. Córka Piqueta, Kelly, jest partnerką Verstappena.

Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata. Jest jedynym czarnoskórym zawodnikiem w stawce kierowców Formuły 1. (Fot. Getty Images)

Później jednak pojawiło się inne nagranie, w którym Piquet użył rasistowskiego i homofobicznego języka wobec Hamiltona, opisując jego przegraną z Nico Rosbergiem walkę o mistrzostwo w 2016 roku.

Oskarżenie przeciwko Piquetowi zostało wniesione przez cztery grupy obrońców praw człowieka, w tym brazylijski Narodowy Sojusz LGBT+, który chciał, aby zapłacił on 10 milionów reali.

Czytaj więcej:

Formuła 1: Negocjacje kontraktu Hamiltona na finiszu

Formuła 1: FIA chce ograniczyć wolność słowa kierowców

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement