Menu

Fermoy to terminate twinning arrangement with 'LGBT-Free Zone' town in Poland

Fermoy to terminate twinning arrangement with 'LGBT-Free Zone' town in Poland
Mieszkańcy miast w Irlandii i innych europejskich krajach odcinają się od homofobicznych regionów w Polsce i zapewniają o swojej solidarności z Polakami LGBT. (Fot. Getty Images)
Fermoy in Cork is to suspend or terminate its twinning arrangement with a town in Poland that has declared itself an 'LGBT-Free Zone'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

To kolejny przypadek zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską z powodu rosnącej w kraju nad Wisłą homofobii. Wcześniej podobne decyzje ogłosił m.in. francuski region Dolina Loary, a także gminy Saint-Jean-de-Braye, Nogent-sur-Oise oraz miasto Lambres-lez-Doua.

Jak zwracają uwagę irlandzkie media, Nowa Dęba, która współpracowała z Fermoy, zaatakowała osoby LGBT, nazywając je "ideologią", a walkę o ich prawa - "propagandą". Nowa Dęba jest jednym ze 100 miast, które uważają się za "strefę wolną od LGBT".  Mające 11 tysięcy mieszkańców miasto w województwie podkarpackim znane jest m.in. z dużego poligonu wojskowego, na terenie którego odbywały się ćwiczenia NATO.

Eksperci twierdzą, że już jedna trzecia Polski, głównie wschodniej, ogłosiła homofobiczne działania wymierzone w społeczności LGBT. "Irish Examiner" zauważa, że powierzchniowo odpowiada to terytorium Węgier.

Homofobia w Polsce rośnie z roku na rok i jest obecna m.in. wśród przedstawicieli władzy. (Fot. Getty Images)

"W Irlandii uznajemy małżeństwa homoseksualne i nie dyskryminujemy żadnej społeczności LGBT" - przekazał przedstawiciel miasta, Noel McCarthy.

Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, które odmawiają uznania praw osób o odmiennej orientacji seksualnej. Badanie Uniwersytetu Warszawskiego z ubiegłego roku wykazało, że rekordowe 70 proc. osób z nieheteronormatywną orientacją doświadczyło w Polsce przemocy fizycznej bądź psychicznej.

Jak wskazuje "Irish Examiner", 2 na 3 nieletnich gejów i lesbijek w Polsce miało myśli samobójcze w okresie szkolnym.

Czytaj więcej:

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

Rekordowa liczba posłów LGBT w Izbie Gmin. "Najbardziej homoseksualny parlament świata"

Nastolatka skrytykowała islam za stosunek do LGBT. Grożono jej śmiercią

Kolejny region zrywa relacje z Polską. Winna homofobia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement