Menu

A fake store can rob us on Black Friday

A fake store can rob us on Black Friday
Black Friday już 29 listopada - wówczas najwięcej osób szuka cenowych okazji, by zrobić świąteczne zakupy, a oszuści nie śpią... (Fot. Getty Images)
Extorting credit card numbers to later steal money from them or sell them on the darknet is the goal of cybercriminals who run fraudulent stores. There are thousands of them online - we read in today's 'Dziennik Gazeta Prawna'.
News available in Polish

"Polscy eksperci wykryli 10 tys. fałszywych sklepów internetowych prowadzonych przez siatkę cyberprzestępców, prawdopodobnie operujących z Chin. Na pochodzenie przestępców wskazują tylko poszlaki – kod sklepów ma komentarze w języku mandaryńskim, a adresy cyberprzestępców są na QQ, czyli bezpłatnym komunikatorze z ChRL" - pisze gazeta.

Jak dodaje, "połowa znalezionych witryn była skierowana do europejskich użytkowników, w tym Polaków".

"Oferty oszukańczych stron WWW dotyczyły głównie obuwia, a drugą popularną kategorią była odzież (głównie sportowa)" - podano.

"DGP" wyjaśnia, że "celem cyberprzestępców jest wyłudzenie danych kart płatniczych po to, by później sprzedać je na czarnym rynku albo od razu wykorzystać do nieautoryzowanej przez właściciela transakcji".

Jak sprawdzić wiarygodność sklepu online?

Jak radzi witryna chronpesel.pl, pierwszym ważnym tropem jest certyfikat bezpieczeństwa SSL. Bardzo łatwo można go rozpoznać, ponieważ widać go na początku adresów witryn internetowych. Te, które zaczynają się od https://, posiadają aktualny certyfikat.

Wówczas na pasku tekstowym przeglądarki po lewej stronie powinna być widoczna szara lub zielona kłódka. To znak, że robisz bezpieczne zakupy w internecie. Brak certyfikatu nie oznacza jednak, że sklep jest fałszywy. 

Poza nieaktywnym certyfikatem bezpieczeństwa jest więcej przesłanek, które mogą wskazywać, że witryna, na której jesteś, to fałszywy sklep internetowy. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • wyjątkowo atrakcyjne ceny;
  • wydłużony czas dostawy;
  • przekierowania do innej strony podczas zakupów;
  • podejrzane źródło linku do sklepu;
  • niejasny proces reklamacji i zwrotu towaru;
  • niepełne dane teleadresowe sklepu;
  • brak firmy w rejestrze przedsiębiorców.

Czytaj więcej:

Nawyki e-zakupowe Polaków: Ile wydajemy w Internecie i co najchętniej kupujemy?

    Rates by NBP, date 01.05.2025
    GBP 5.0283 złEUR 4.2778 złUSD 3.7617 złCHF 4.5562 zł

    Sport