Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fake news floods Poland again. A government body warns

Fake news floods Poland again. A government body warns
Polscy znajduja się w czołówce społeczeństw w Europie, które są najbardziej podatne na fake newsy i dezinformację. (Fot. Getty Images)
There are more and more misinforming topics related to the epidemic situation in social media and entries about the alleged 'Ukrainianization of Poland' - the NASK National Research Institute is alerting.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zaznaczył NASK, jeśli chodzi o wątki dezinformacyjne na temat sytuacji epidemicznej, to odnotowano m.in. sugestie, jakoby szczepienia i inne środki ochronne przeciw COVID-19 były nieskuteczne i szkodliwe.

"Pojawiły się też doniesienia, jakoby firmy ubezpieczeniowe w USA odnotowały 40-procentowy wzrost śmiertelności u osób w wieku 18-40 lat, który rzekomo nie ma wyjaśnienia, co dla niektórych jest podstawą do twierdzenia, że jest to wynik szczepień przeciw COVID-19. Wciąż podważa się wiarygodność ekspertów i lekarzy" - podkreślił instytut.

NASK przekazał, że w minionym tygodniu jedną z najpopularniejszych narracji w przestrzeni mediów społecznościowych był ten o rzekomej "ukrainizacji Polski". "Według niej, istnieje celowe dążenie do połączenia narodów polskiego i ukraińskiego, co zgodnie z głównymi liniami narracjami dezinformacji odbywa się kosztem Polaków" - dodał NASK.

Wyjaśnił, że za przykład podaje się pomocowe programy społeczne oferowane uchodźcom, takie jak 500 zł na leki i 500+ na dziecko. "Te świadczenia mają powstrzymywać Ukraińców przed powrotem do swojego kraju. Pojawiły się również informacje, wywołujące emocje, jakoby polski rząd miał zamiar finansować emerytury kombatantów, którzy są weteranami OUN i UPA. Często przejawiającą się narracją jest sugerowanie, że Polacy są obywatelami drugiej kategorii" - przekazał NASK.

Instytut wydał też specjalny alert w związku z dezinformacją na temat sytuacji epidemicznej.

"W związku ze zwiększonym zainteresowaniem sytuacją epidemiologiczną zauważamy pojawianie się nowych wątków dezinformacyjnych. Doniesienia o kolejnej fali pandemii COVID-19 sprzyjają rozpowszechnieniami fałszywych informacji i nowych teorii spiskowych, dlatego apelujemy o dokładne weryfikowanie informacji i źródeł, na które powołują się autorzy szokujących wpisów" - ostrzeżono.

Czytaj więcej:

Facebook ujawnił chińską kampanię dezinformacji w sprawie Covid-19 z fałszywym "biologiem"

Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?

Rządowy organ ostrzega Polaków przed dezinformacją w sieci na temat Ukrainy

BBC: Rośnie liczba fake newsów dotyczących Ukrainy na TikToku

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement