Menu

Experts in The Lancet: Currently, the third dose of the COVID-19 vaccine is not for everyone

Experts in The Lancet: Currently, the third dose of the COVID-19 vaccine is not for everyone
Na całym świecie trwa ożywiona dyskusja na temat korzyści płynących z udostępnianiem trzeciej dawki szczepienia. (Fot. Getty Images)
Research on the efficacy of vaccination against COVID-19 does not support the idea of giving a third dose to the general public at this point. Vaccination is a powerful protection against severe disease for all major variants of the virus, the researchers say in The Lancet.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Międzynarodowy zespół ekspertów, także z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i FDA (Agencji Żywności i Leków) na podstawie przeglądu dostępnych badań stwierdził, że skuteczność szczepień przeciwko ciężkiej postaci COVID-19 jest tak wysoka, że podawanie wszystkim trzeciej dawki nie jest właściwą strategią.

Obserwacyjne badania spójnie pokazują, że szczepionka w 95 proc. chroni przed ciężką chorobą powodowaną przez warianty Alfa i Delta i w ponad 80 proc. przed zakażeniem.

Wszystkie szczepionki, w przypadku każdego z wariantów wirusa silniej chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, niż przed łagodną postacią. Są też mniej skuteczne w zapobieganiu zakażenia bezobjawowego i transmisji, ale według badaczy to głównie niezaszczepiona mniejszość przekazuje wirusa dalej.

"W sumie, dostępne obecnie badania nie dostarczają wiarygodnych dowodów na znacznie słabnącą ochronę przed ciężką postacią choroby, która stanowi główny cel szczepień. Ograniczona liczba szczepionek uratuje najwięcej żyć, jeśli będą one dostępne dla osób o wyższym ryzyku poważnej choroby, które jeszcze nie zostały zaszczepione" - twierdzi dr Ana Maria Henao-Restrepo z WHO, główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie "The Lancet".

"Nawet, jeśli jakaś korzyść może wynikać z podania kolejnej dawki, nie przekroczy ona zysków płynących z ochrony osób wcześniej niezaszczepionych. Jeśli szczepienia dotrą tam, gdzie mogą najwięcej zdziałać, mogą przyspieszyć koniec pandemii poprzez ograniczenie powstawania nowych wariantów wirusa" - dodaje ekspertka.

Czytaj więcej:

"Lancet": Covid-19 przenosi się głównie przez powietrze

"The Lancet": Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement