Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Expert in "La Stampa": Covid-19 is rearing its head again

Expert in "La Stampa": Covid-19 is rearing its head again
We włoskich szpitalach dramatycznie rośnie liczba osób z poważnymi powikłaniami po zarażeniu się koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Expert in 'La Stampa': Covid-19 is rearing its head again
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zakażeń koronawirusem jest "niemało", na co wskazują oficjalne dane, które są jednak znacznie zaniżone, o czym można się przekonać "rozglądając się wokół" - przekazał włoski ekspert, profesor uniwersytetu San Raffaele w Mediolanie. Ostrzegł także, że już prawie nikt nie robi testów.

"Wiedzieliśmy że wraz z nadejściem prawdziwego chłodu, Covid-19 podniesie łeb, tak jak wszystkie wirusy atakujące drogi oddechowe. Ważne jest to, by nie wywołał zbyt dużo szkód" - podkreślił.

Zaznaczył, że obecny wariant Omikron jest mniej zjadliwy niż na przykład Delta, "ale u osób osłabionych, zwłaszcza starszych i o obniżonej odporności może wciąż wywołać poważne konsekwencje, kiedy straciło się ochronę, jaką daje szczepionka".

"Obecnie notujemy powolny wzrost hospitalizacji, ale sytuacja może się pogorszyć, jeśli zakażenia będą dalej rosnąć, a szczepienia nie ruszą z miejsca" - wyjaśnił Gianni Rezza. Osobom słabszym zalecił używanie maseczek w zatłoczonych miejscach.

Ponadto rozmówca włoskiej gazety ocenił, że fala zachorowań na grypę nadejdzie zapewne po świętach i wtedy może nałożyć się na szczyt przypadków Covid-19.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia z ostatniego tygodnia to około 45 tysięcy stwierdzonych przypadków Covid-19 i 235 wywołanych nim zgonów. W szpitalach przebywa ponad 640 osób zakażonych koronawirusem.

Czytaj więcej:

Do UK wrócą masowe testy na koronawirusa. Powodem duży wzrost infekcji

USA: Rząd oferuje więcej bezpłatnych testów na Covid-19

Czy Chiny ukrywają epidemię? Niewyjaśniony wzrost infekcji płuc, zwłaszcza wśród dzieci

Londyn: Eksperci ostrzegają przed epidemią grypy w biurach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 04.03.2024
  GBP 5.0480 złEUR 4.3201 złUSD 3.9820 złCHF 4.5119 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement