Menu

European Union postpones summit after EU Council president goes into quarantine

European Union postpones summit after EU Council president goes into quarantine
Charles Michel (na zdj.) musiał przełożyć szczyt Rady Europejskiej ze względu na konieczność poddania się kwarantannie... (Fot. Getty Images)
The European Union has postponed its summit for a week because EU Council President Charles Michel has gone into quarantine after a close collaborator was diagnosed with Covid-19. Spokesman Barend Leyts said Mr Michel “today learned that a security officer, with whom he was in close contact early last week, tested positive for Covid”.
Advertisement
News available in Polish

"Przewodniczący Rady Europejskiej dowiedział się dzisiaj, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przewodniczący jest regularnie badany; jego wczorajszy test dał negatywny wynik. Szanując przepisy belgijskie, od dziś poszedł na kwarantannę" - napisał na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.

W związku z tym szczyt unijny z 24 i 25 września, został przełożony na 1 i 2 października.

Według nieoficjalnych informacji, gabinet Michela nie został objęty kwarantanną, bo pracujący w nim urzędnicy nie byli "w bliskim kontakcie" z zakażonym funkcjonariuszem ochrony.

Szefowie państw i rządów krajów unijnych mieli zjechać w czwartek na dwudniowy, nadzwyczajny szczyt do Brukseli, by m.in. przeprowadzić strategiczną dyskusję na temat Turcji. Działania tego kraju we wschodniej części Morza Śródziemnego są niepokojące zwłaszcza dla Grecji i Cypru, które domagają się solidarności unijnej.

Jedną z kwestii, którą Rada Europejska miała się zajmować, są też sankcje wobec przedstawicieli reżimu na Białorusi, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze. Decyzja w tej sprawie jest blokowana przez Cypr, który domaga się działań UE wobec Ankary.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż ropy i gazu u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych wód, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. Również rząd Grecji traktuje te tureckie działania jako naruszenie suwerenności Cypru.

Czytaj więcej:

UE: KE rozpoczyna testy, by połączyć unijne aplikacje do śledzenia kontaktów

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Komisja Europejska: W listopadzie strategia wzmacniania praw osób LGBT w UE

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement