Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Another Covid lockdown unlikely, says scientist

Another Covid lockdown unlikely, says scientist
Wiele wskazuje na to, że najgorsze Wielka Brytania ma już za sobą i może myśleć o powrocie do "normalności".... (Fot. Getty Images)
It is unlikely that there will be more lockdowns in the UK, the scientist whose modelling led to the first nationwide restrictions has said. Prof Neil Ferguson told the BBC the UK is 'likely to be on a steady course now out of this pandemic'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, przyznał w rozmowie z BBC, że nie można całkowicie wykluczyć możliwości wprowadzenia lockdownu, jeśli doszłoby do "najgorszego scenariusza", czyli pojawienia się nowego wariantu wirusa, który byłby odporny na obecne szczepionki.

W takim scenariuszu możliwe byłyby nowe ograniczenia, aby zwiększyć odporność ludzi na wirusa za pomocą zmodyfikowanych szczepionek.

Jednak - jak sam zastrzegł - taki scenariusz jest mało realny. "Czy uważam, że jest to prawdopodobne? Nie, nie sądzę. Myślę, że jest o wiele bardziej prawdopodobne, że teraz będziemy na stałym kursie wychodzenia z pandemii, przynajmniej w tym kraju" - ocenił.

Dodał, że dane na temat spadającej liczby przypadków koronawirusa, hospitalizacji i zgonów są bardzo zachęcające. "Z jednym zastrzeżeniem - musimy uważnie obserwować te warianty i zbierać więcej danych na ich temat. Ale oceniam sytuację bardzo optymistycznie i ten optymizm stopniowo wzrastał w trakcie ostatnich trzech miesięcy, od strasznej sytuacji, w której byliśmy w styczniu, do niezwykle dobrej sytuacji teraz" - podkreślił.

Jego zdaniem, życie zacznie wracać do normy na początku lata. Potwierdzeniem tej opinii są kolejne optymistyczne dane na temat epidemii z minionej doby, gdy stwierdzono 4 zgony z powodu Covid-19 i wykryto 1 946 nowych zakażeń.

To oznacza, że w ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 92 zgony i jest to pierwszy przypadek od sierpnia zeszłego roku, by łączna liczba z siedmiu kolejnych dni była niższa niż 100. Dla porównania - w poprzednich siedmiu dniach było 146 zgonów, a w jeszcze poprzednich - 184. Z kolei we wspomnianym przez Fergusona styczniu dobowe bilanse zgonów niemal codziennie przekraczały 1 000.

Z kolei dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem czwarty dzień z rzędu jest poniżej 2 000, podczas gdy w styczniu przekraczała 50 tys., a czasem nawet 60 tys.

Do poniedziałku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 34,67 mln osób, co stanowi 65,8 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, a drugą - 15,63 mln, czyli 29,7 proc.

Czytaj więcej:

Johnson oskarżany o słowa: "Niech rosną stosy tysięcy ciał"

Polacy z UK wysyłają mniej pieniędzy do ojczyzny

Raport: Lockdown miał wpływ na zdolności językowe dzieci w UK

Anglia przyspiesza zniesienie limitu żałobników na pogrzebach

Zagraniczne wakacje od 17 maja? Boris Johnson zabrał głos

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement