England: Treasure hunter finds necklace with initials of Henry VIII and Katherine of Aragon

"Coś takiego znajduje się raz w życiu, nie, raz na 30 żyć! - oznajmił w rozmowie z "Guardianem" szczęśliwy znalazca skarbu Charlie Clarke. Jego radości trudno się dziwić, bo wykopał nie lada trofeum - zachowany w idealnym stanie złoty wisior z inicjałami Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej.
Clarke na co dzień prowadzi kawiarnię w Warwickshire, a poszukiwaniem "żelastwa" za pomocą wykrywacza metalu zajmuje się hobbystycznie. Robi to od niedawna - odpowiedni sprzęt kupił zaledwie pół roku temu.
Niewiele brakowało, a naszyjnik nie trafiłby w jego ręce. Tego dnia Charlie przez kilka godzin chodził z wykrywaczem po polu pod Warwickshire i zniechęcony brakiem efektów miał już wracać do domu. Nagle jednak detektor zaczął głośno brzęczeć, więc Clarke sięgnął po szpadel. To, co znalazł na głębokości około łokcia, sprawiło, że aż krzyknął. W ziemi leżał ogromny wisior z łańcuchem.
Metal detectorist unearths Tudor gold pendant linked to Henry VIII in Warwickshire https://t.co/JTrfO09oda
— Guardian news (@guardiannews) January 31, 2023
Po bliższych oględzinach okazało się, że jest to wykonany ze złota, częściowo emaliowany naszyjnik z czasów Tudorów. Widnieją na nim inicjały i symbole króla Henryka VIII i jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej.
Wisior ma kształt serca, wykonany jest 24-karatowego złota, a wraz z łańcuchem złożonym z 75 ogniw waży około 300 gramów. Zdobi go motyw Tudorów - krzak róży, oraz granat, czyli symbol Katarzyny Aragońskiej, a na odwrocie są inicjały H i K. Na będącej częścią wzoru szarfie widnieją litery TOVS i IORS. Zdaniem Rachel King, kuratorki działu europejskiego renesansu w British Museum, to gra słów odwołująca się do francuskiego "toujours" i angielskiego "all yours".
Charlie Clarke zgłosił znalezisko do Birmingham Museum Trust, który z kolei skontaktował się z Historic England. Organizacja przeprowadziła w miejscu znalezienia wisiora wykopaliska archeologiczne. Nie odkryto tam jednak żadnych innych przedmiotów.
Staranna analiza naukowa dowiodła autentyczności wisiora. Jest on datowany na początek XVI wieku, lata 1509-1533. Najbardziej prawdopodobną datą jego powstania jest rok 1521, bo wtedy odbył się w Greenwich pojedynek, podczas którego używano tego typu wisiorów jako ozdób lub nagród dla uczestników. Jednak wielkość znalezionego naszyjnika sugeruje, że pasowałby tylko na kobietę. Możliwe też, że w ogóle nie był przeznaczony do noszenia.
One of the top Treasure finds I’ve had to deal with over the last 10 years. Absolutely amazing to be the FLO to see this find. We are working on keeping it in the Midlands where it belongs. https://t.co/ZdgfoqAAQ6
— Staffs/West Mids FLO (@StaffsWMFLO) January 31, 2023
Rachel King podkreśla, że z tamtego okresu nie zachowało się nic podobnego. "W British Museum mamy największą kolekcję wykonanych z metali szlachetnych przedmiotów z okresu wczesnych Tudorów, ale żaden z nich nie przypomina tego" - poinformowała kuratorka. I dodała, że artefaktu z okresu renesansu o takim znaczeniu i takich rozmiarów nie znaleziono w Wielkiej Brytanii przez ponad ćwierć wieku. Na razie nie wiadomo, skąd tak niezwykły przedmiot znalazł się w Warwickshire.
Mimo analizy inwentarzy i obrazów z tamtych czasów ekspertom nie udało się też potwierdzić, by przedmiot ten należał do Henryka VIII lub jego żony. Jednak ogromna wartość i znakomita jakość wykonania nie pozostawiają wątpliwości, że został zamówiony przez członka wyższej szlachty, wysokiego rangą dworzanina lub osobę z nimi powiązaną.
Wisior wystawiono w British Museum z okazji publikacji dwóch rocznych raportów – Treasure Annual Report za rok 2020 i Portable Antiquities Scheme za rok 2021. W tym okresie w Wielkiej Brytanii zarejestrowano łącznie 45 581 znalezisk archeologicznych, z czego 1 085 zyskało miano skarbów.
Czytaj więcej:
Cardiff: Archeolodzy odkryli pozostałości domu sprzed 3 tys. lat
Londyn: Pod budynkiem parlamentu odkryto pozostałości muru sprzed 700 lat
Wrak znaleziony u wybrzeży Sussexu to XVII-wieczny okręt Klein Hollandia